Ratujmy krakowskie bary mleczne!

Petycja w sprawie obniżenia wysokości czynszów dla barów mlecznych działających w Krakowie

Do:
Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa

My, mieszkanki i mieszkańcy Krakowa, zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o ratowanie krakowskich barów mlecznych, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Postulujemy przede wszystkim obniżenie opłat czynszowych ponoszonych przez prowadzące je podmioty.

Bary mleczne pełnią ważną misję społeczną: zapewniają osobom najuboższym, seniorom, dzieciom w wieku szkolnym i studentom możliwość zakupu ciepłego posiłku. Dla wielu klientów obiad w barze mlecznym to często jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia.

Krakowskie jadłodajnie z tygodnia na tydzień znajdują się pod coraz większą presją rosnących kosztów: dotyka ich nie tylko powszechna podwyżka cen gazu i prądu oraz produktów spożywczych, ale również podwyżki czynszu — o których zdecydował Pan jako prezydent miasta. Wobec tak gwałtownego wzrostu opłat krakowskie bary mleczne są dziś o krok od bankructwa. Wyższych kosztów nie rekompensuje wcale dotacja rządowa — w tym roku wzrosła ona jedynie o 0,5 %, czyli o ponad piętnaście razy mniej niż wskaźnik inflacji.

Bary mleczne nie są dochodowym interesem. Nie mają przestrzeni, by ciąć koszty lub na czymś zaoszczędzić. Już wcześniej liczyło się dla nich każde dodatkowe finansowanie, które pozwalało oferować potrawy dobrej jakości w jak najniższej cenie. Niestety, w obecnej sytuacji istnieje ogromne zagrożenie, że duża część barów zostanie po prostu zamknięta.

To realna wizja — na przestrzeni ostatnich lat bary mleczne powoli zniknęły z pejzażu wielu polskich miast, a ich dotychczasowi klienci zostali pozbawieni ciepłych i zdrowych posiłków. Kraków nie powinien powielać błędów samorządów, które nie zapewniły takim miejscom odpowiedniego wsparcia.

Zaspokojenie głodu to podstawowa potrzeba! Nasi seniorzy, dzieci i studenci oraz osoby najuboższe zasługują na ciepły i zdrowy posiłek. Miasto powinno dbać o te wyjątkowe miejsca, które przetrwały w wielu różnych punktach naszego miasta.

Dlatego apelujemy do Pana o ratowanie krakowskich barów mlecznych — w szczególności poprzez obniżenie wysokości opłat czynszowych.

Petycję podpisało już 1565 osób!

Ratujmy krakowskie bary mleczne!

kdm-baner03
Tutaj sprawdzisz, w jaki sposób
działamy na rzecz Krakowa.
A robimy naprawdę sporo!
Więcej