NIE dla zabudowy korytarza przewietrzania miasta!

Nasze akcje
19.07.2017

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa dla Krakowa rozpoczęło zbieranie podpisów pod apelem wzywającym władze miasta do zablokowania zabudowy korytarza przewietrzania na terenie Chełmu. W tym celu uruchomiona została strona internetowa oddechdlakrakowa.pl.

„W związku z poważnym zagrożeniem, jakim jest możliwość zabudowy korytarza przewietrzania miasta, przebiegającego na terenie Chełmu, domagamy się natychmiastowego podjęcia działań, które zabezpieczą ten korytarz. Groźba jego zamknięcia jest poważna: tylko jeden z deweloperów planuje tam budowę ponad 200 budynków” – czytamy w treści apelu.

Inicjatywa Logicznej Alternatywy ma wymóc na wiceprezydent Elżbiecie Koterbie, odpowiedzialnej za politykę przestrzenną miasta, podjęcie wszelkich dostępnych środków w celu uchronienia wspomnianego terenu przed zabudową.

Władze Krakowa powinny zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest ochrona zieleni i korytarzy przewietrzania miasta – mówi Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa. – A z czym mamy do czynienia obecnie? Urzędnicy lekką ręką rozdają deweloperom pozwolenia na zabudowę stale kurczących się terenów zielonych, zupełnie nie zważając przy tym na szkodliwy tego wpływ na zdrowie mieszkańców. Czy w Krakowie, który nieustannie boryka się z ogromnym problemem smogu, możemy sobie pozwolić na likwidację tak potrzebnych korytarzy przewietrzania? Czy chcemy się całkiem podusić? – oburza się Gibała i zapowiada walkę w obronie tego oraz innych korytarzy przewietrzania miasta, apelując do mieszkańców Krakowa o wsparcie apelu.

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa dla Krakowa proponuje także rozwiązanie: aby korytarz przewietrzania na terenie Chełmu pozostał nienaruszony, należy radykalnie przyspieszyć prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Podłużnej i Pylnej, tak, aby plan ten, z zapisami całkowicie zabraniającymi zabudowy, jak najszybciej zaczął obowiązywać. Żeby akcja odniosła skutek, musi to nastąpić zanim deweloperzy dostaną prawomocne pozwolenia na zabudowanie tego terenu.

Uważamy, że ochrona zdrowia i życia Krakowian musi być najważniejszym priorytetem działań władz miasta i podległych im urzędników, co też zawarliśmy w treści naszego apelu. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony www.oddechdlakrakowa.pl i dołączenia do naszej akcji. Wierzę, że wspólnie uda nam się powstrzymać zabudowę tego korytarza przewietrzania miasta – apeluje Łukasz Gibała.

Aby promować akcję zbierania podpisów, powstał specjalny filmik, pokazujący zielone jeszcze tereny Chełmu. Można go obejrzeć na stronie internetowej poświęconej akcji lub TUTAJ.