Jak walczyć ze smogiem na co dzień?

Aktualności
25.09.2018

Według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia, z powodu zanieczyszczeń powietrza, każdego roku na świecie umiera około 7 mln osób. Co więcej, z widokiem ludzi, noszącymi białe maski z filtrem na twarzach, spotykamy się już nie tylko na fotografiach z Japonii, ale w okresie jesienno zimowym także na ulicach polskich miast. Czym jest smog i dlaczego jest tak szkodliwy dla naszego zdrowia? Co warto robić, aby na co dzień zadbać o dobrą jakość powietrza?

Co to jest smog?

Pod pojęciem smogu kryje się zamglenie, które obejmuje rozmaite zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. To szkodliwe dla zdrowia zjawisko zostało utworzone w wyniku działalności człowieka oraz niekorzystnych czynników natury. W miastach takich jak np. Pekin, Tokio, Santiago, Ateny czy Kraków, ze względu na brak wiatru i niedrożne kanały powietrza, rozmaite pyły i gazy stoją w jednym miejscu, tworząc swoistego rodzaju “dymomgłę”. Do najbardziej szkodliwych składników smogu zalicza się m.in. dwutlenek siarki, tlenki azotu, pyły zawieszone (PM10 i PM2,5) czy benzo(a)piren.

Wbrew pozorom najwięcej zanieczyszczeń powietrza nie pochodzi z fabryk i zakładów przemysłowych, ale z gospodarstw domowych. Według Europejskiej Agencji Środowiskowej na drugim miejscu “producentów” smogu znajduje się transport drogowy, a dopiero za nim procesy przemysłowe i energia w przemyśle. Wynika to z wykorzystywania przestarzałych instalacji grzewczych, palenie za pomocą węgla, paliw stałych, miału czy rozmaitych tworzysz sztucznych np. śmieci.

Obecność smogu niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka, zwłaszcza na pracę układu oddechowego i krążenia. Poza codziennymi dolegliwościami, takimi jak: kaszel, duszności, zaczerwienie oczu czy podrażnienie błon śluzowych, prowadzi również do zapalenia dróg oddechowych (np. astmy), powstawania alergii oraz tworzenia się nowotworów np. płuc i krtani.

Jak walczyć ze smogiem?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na przeciwdziałanie szkodliwemu wpływowi smogu. Ze względu na to, że większość zanieczyszczeń pochodzi z gospodarstw domowych, możliwe jest także zapobieganie jego namnażaniu. W jaki sposób warto więc chronić swoje zdrowie?

W okresie jesienno-zimowym każdego dnia warto sprawdzić stężenie smogu w danym mieście np. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej. Kiedy normy zanieczyszczenia są przekroczone, warto zrezygnować z biegania na zewnątrz, unikać wietrzenia wnętrz mieszkania, a do poruszania się po ulicach zaopatrzyć się w odpowiednią maskę z filtrem (nieprzepuszczającą pyłów PM2,5).

Mieszkańcy dużych miast powinni zainwestować również w funkcjonalny oczyszczacz powietrza, który przeciwdziała osadzaniu się substancji smogowych na naszych ścianach. Innym skutecznym rozwiązaniem jest dodanie do aranżacji wnętrz roślin doniczkowych, które doskonale filtrują powietrze, takie jak np. palma bambusowa czy paprotka.

Jak zatem można zapobiegać namnażania smogu? W pierwszej kolejności warto sprawdzić stan swojego pieca oraz wymienić stare kotły węglowe na bardziej ekologiczne alternatywy np. elektryczne czy gazowe. Bezwzględnie należy unikać również palenia śmieci oraz rozmaitych tworzyw sztucznych.

Kolejną kwestią jest transport, który jak powyżej zostało podkreślone, zajmuje drugie miejsce pod względem emisji zanieczyszczeń do powietrza. Dlatego na początku warto sprawdzić stan własnego auta, a następnie wybrać chociaż jeden dzień w tygodniu, w którym wymieni się go na rzecz komunikacji miejskiej. Współcześnie nie brakuje również rozmaitych akcji społecznych, które dotyczą zmniejszenia emisji spalin samochodowych. Zachęcają one do wspólnych przejazdów sąsiadów z okolicy, którzy zmierzają w tym samym kierunku np. do pracy.

Autorem artykułu jest portal www.alertsmogowy.pl