Podpisz petycję przeciwko podniesieniu cen biletów MPK!

Do: Prezydenta Miasta Krakowa

My, mieszkańcy Krakowa, stanowczo sprzeciwiamy się propozycji podniesienia cen biletów MPK i apelujemy o natychmiastowe odstąpienie od tych planów.

Szanowny Panie Prezydencie!

Jak wynika z ostatnich zapowiedzi zarówno dyrektora Zarządu Transportu Publicznego Łukasza Franka, jak i Pańskiego zastępcy, wiceprezydenta Andrzeja Kuliga, planowana jest radykalna podwyżka cen biletów w krakowskiej komunikacji miejskiej. Ma ona dotyczyć przede wszystkim biletów okresowych. Wśród niewielu konkretów, jakie dotąd padły, jest ten, że cena biletu miesięcznego mieszkańca ma wzrosnąć z obecnych 80 złotych do co najmniej 110 złotych, co oznacza podwyżkę o blisko 40%. Zgodnie z wypowiedziami wiceprezydenta Kuliga planowana zmiana cen biletów ma przynieść dodatkowe wpływy do miejskiej kasy w wysokości 30 mln złotych.

Nie może być naszej zgody na sięganie do kieszeni mieszkańców poprzez podwyżkę cen biletów MPK w sytuacji, kiedy jednocześnie lekką ręką wydawane są dziesiątki milionów z publicznych pieniędzy na wydatki całkowicie zbędne. Najlepszym przykładem jest działająca od marca br. druga urzędowa telewizja – Play Kraków News – której funkcjonowanie, zgodnie z wyliczeniami portalu Interia.pl, już pochłonęło lub w najbliższym czasie może pochłonąć nawet 24,5 mln zł! Koszty te mogą okazać się jednak jeszcze większe, bo prowadząca ją spółka ma „plany rozwojowe”, obejmujące m.in. uruchomienie od 12 grudnia… telewizji śniadaniowej. W tym kontekście podnoszenie cen biletów MPK po to, żeby uzyskać dodatkowe 30 mln zł w budżecie, trudno określić inaczej niż kpiną z mieszkańców.

Nie jest to oczywiście jedyny argument przeciw planowanej podwyżce. Podstawowy jest taki, że nowoczesne miasto, jakim chcielibyśmy, by był Kraków, powinno stawiać na transport zbiorowy, a nie na wszelkie sposoby zachęcać pasażerów do przesiadki we własne samochody. Funkcjonowanie krakowskiej komunikacji miejskiej w ostatnim czasie, przede wszystkim opóźnienia i cięcia kursów, już sprawiło, że wiele osób zrezygnowało z usług MPK. Podniesienie cen biletów skłoni do tego kolejne setki, jeśli nie tysiące Krakowian – tym bardziej, że zmienić się mają przede wszystkim ceny biletów okresowych.

Dlatego apelujemy do Pana Prezydenta o natychmiastowe wstrzymanie prac nad projektem uchwały podnoszącej ceny biletów MPK. Domagamy się racjonalnej i logicznej polityki transportowej, na jaką zasługuje Kraków i jego mieszkańcy.

Petycję podpisało już 4316 osób!

Popieram petycję przeciwko podniesieniu cen biletów MPK!

kdm-baner03
Tutaj sprawdzisz, w jaki sposób
działamy na rzecz Krakowa.
A robimy naprawdę sporo!
Więcej