Wolontariat

Zmieniaj Kraków razem z nami!

Uważasz, że mieszkańcy powinni mieć większy wpływ na kształt miasta? Bliskie są Ci kwestie takie jak sprawny transport, zieleń miejska, przejrzysty urząd i dostępne miasto? Jeśli tak – Kraków dla Mieszkańców to ruch dla Ciebie!

Jak możesz się zaangażować?

Możesz włączyć się w jeden lub więcej obszarów, w których działają nasi aktywiści i aktywistki. Wszystko zależy od Twoich preferencji i zasobów czasowych – na pewno znajdziemy coś dla Ciebie!

Brzmi dobrze? Wypełnij formularz zgłoszeniowy, a my odezwiemy się do Ciebie jak najszybciej i zaprosimy na spotkanie zapoznawcze.

Pamiętaj, że nie musisz angażować się w aktywizm w pełnym wymiarze czasu – działalność społeczną można spokojnie pogodzić z pracą czy studiami.

Możesz zaangażować się w wymiarze 1 godziny tygodniowo?

Tak, już od takiego wymiaru czasu może zacząć się Twoja przygoda z działalnością społeczną! W aktywizmie każdy daje z siebie tyle, ile może, a każde wsparcie jest na wagę złota! Proponujemy Ci:

Zostań aktywistą(-ką) online

Najlepiej czujesz się w działalności internetowej? Żaden problem! Cały czas szukamy osób, które będą pomagać nam w rozpowszechnianiu naszych treści online.

Możesz zaangażować się w wymiarze 1-4 godzin tygodniowo?

Z taką ilością czasu możesz pomóc nam wyjść z naszymi akcjami na ulice - bo w Krakowie dla Mieszkańców nie tylko oddziałujemy na narracje i opinie, ale przechodzimy do działania! A może masz własny pomysł na akcję? W tym zakresie godzin możesz zaangażować się w:

Zadbaj o potrzeby dzielnicy

Nikt nie zna potrzeb mieszkańców danej dzielnicy tak dobrze jak osoba, która sama w niej mieszka! Organizuj wydarzenia i spotkania z mieszkańcami, nagłaśniaj lokalne potrzeby, promuj pozytywne inicjatywy.

Weź udział w akcjach bezpośrednich

Wierzymy, że to właśnie aktywizm uliczny jest najskuteczniejszy w zmienianiu miejskiej rzeczywistości! Prowadzimy wiele akcji bezpośrednich, takich jak sadzenie drzew, tworzenie mini ogrodów miejskich, a także rozdawanie ekotoreb, roślin oczyszczających powietrze czy nawet domków dla jeży i jerzyków.

Możesz zaangażować się w wymiarze 4-8 godzin tygodniowo?

To jest dopiero zmienianie Krakowa od podszewki! Taka ilość czasu pozwoli Ci dołączyć do naszych projektów, które wymagają większego zaangażowania. Możesz wesprzeć nas na przykład tak:

Spotykaj się z mieszkańcami

Szczęście Krakowian i Krakowianek jest dla nas najważniejsze. Stawiamy na bezpośredni dialog, dlatego właśnie wychodzimy do mieszkańców, poruszamy ważne dla nich tematy i wysłuchujemy ich potrzeb. Często jesteśmy zapraszani na wydarzenia mieszkańców lub organizujemy je sami - przyjdź, porozmawiaj i posłuchaj, jakiego Krakowa chcą jego mieszkańcy!

Zaangażuj się w obywatelską kontrolę

Razem z nami patrz na ręce urzędnikom i monitoruj ich działania. Transparentność władz jest fundamentem demokracji a rolą aktywistów miejskich jest dbać o to na szczeblu lokalnym. W przyszłości planujemy również zadbać o przejrzyste przeprowadzenie wyborów samorządowych.

Wesprzyj nasze pogotowie obywatelskie

W ciągu ostatniego roku z prośbą o interwencję skontaktowało się z nami ponad 2500 mieszkańców. W ich imieniu doradzamy, piszemy pisma, udzielamy porad prawnych. Wszystko to robimy bezpłatnie, bo zależy nam na mieszkańcach i mieszkankach Krakowa. Chcesz podzielić się z innymi swoją wiedzą ekspercką lub po prostu wesprzeć te działania swoim czasem? Pogotowie Obywatelskie to projekt dla Ciebie!

A może chcesz zaangażować się w wymiarze ponad 8 godzin tygodniowo?

Jeśli chcesz zaangażować się w działania Krakowa dla Mieszkańców w większym wymiarze czasowym, z chęcią porozmawiamy z Tobą osobiście aby dowiedzieć się jaki masz pomysł na siebie w naszych kręgach! Wypełnij formularz zgłoszeniowy, żebyśmy mogli zaprosić Cię na nasze najbliższe spotkanie dla aktywistów i aktywistek!

Alternatywa Młodych dla Krakowa

Alternatywa Młodych dla Krakowa jest grupą młodych osób, która w ramach stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców działa, tworzy i partycypuje na rzecz lepszych zmian dla Krakowa. Działają od kwietnia 2022 roku.

Wierzymy, że młodzi mają głos i powinni decydować o tym, co się dzieje w ich mieście. Jeśli podobnie jak my chcesz Krakowa bardziej zielonego, przyjaznego dla mieszkańców, patrzącego na młodych i wrażliwego na kwestie społeczne-dołącz do nas!

Czytaj więcej

Zmieniaj Kraków razem z nami!

Szukamy osób, z którymi wspólnie będziemy budować lepszy Kraków. Miasto nie dla polityków czy elit, a dla mieszkańców. Jeśli masz dosyć dotychczasowego marazmu w naszym mieście - Kraków dla Mieszkańców to idealne miejsce dla Ciebie!

Jeśli chcesz do nas dołączyć, wypełnij proszę poniższą ankietę, żebyśmy mogli Cię lepiej poznać. Zapoznamy się z Twoimi odpowiedziami i zaprosimy do naszej siedziby na spotkanie wprowadzające.

Dane osobowe

Imię:

Nazwisko:

E-mail:

Nr telefonu:

Wiek:

Kod pocztowy:

Zaangażowanie

Każdy może zaangażować się w działania ruchu, niezależnie od zasobów czasowych! Wspólnie dobierzemy aktywności odpowiednie dla Twoich potrzeb i możliwości.

Forma działalności

W które ze sfer działalności Krakowa dla Mieszkańców chciał(a)byś się zaangażować? Spójrz na możliwości poniżej i na podstawie swoich preferencji powiedz, w jakich obszarach najbardziej chciał(a)byś działać.

Jakie tematy szczególnie Cię interesują?
Dodatkowe pytania

Czy jest jakiś obszar naszych działań lub konkretny projekt, w który szczególnie chciał(a)byś się zaangażować?

Czy chcesz przekazać nam coś jeszcze na temat swoich umiejętności lub kompetencji?

Miejsce na dodatkowe komentarze.