Uratujmy most Kleparski!

PETYCJA
W SPRAWIE WYREMONTOWANIA MOSTU KLEPARSKIEGO
PROWADZĄCEGO DO BARBAKANU

Do:

Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa

Szanowny Panie Prezydencie,

my, mieszkanki i mieszkańcy Krakowa, apelujemy do Pana o podjęcie natychmiastowej interwencji w sprawie remontu mostu Kleparskiego prowadzącego do Barbakanu.

Tydzień temu krakowskie media obiegła zaskakująca informacja – nie dość, że na renowację zamkniętego i rozsypującego się od kilku lat drewnianego mostku nie ma pieniędzy, to ma on zostać bezpowrotnie… rozebrany.

Barbakan to niezaprzeczalnie jeden z najważniejszych zabytków i symboli Krakowa. Znajduje się na pocztówkach i  zdjęciach promujących miasto na arenie międzynarodowej. Jest również stałym punktem wycieczek po Krakowie.

Muzeum Krakowa, które opiekuje się Barbakanem, wielokrotnie wnioskowało o dofinansowanie remontu mostu. Po pozyskaniu odpowiednich środków, Muzeum Krakowa chce wykonać kompleksowy remont mostku wraz z jego podporą, zrewitalizować mur przedbramia i wątku ceglanego oraz przeprowadzić prace w obrębie elementów z piaskowca.

Niestety – nie udało się pozyskać tych środków od instytucji zewnętrznych, do których Muzeum wnioskowało ponieważ – jak się okazuje – w budżecie Miasta Krakowa nie ma na to środków…

Panie Prezydencie, czy w mieście, w którym wydawane są setki tysięcy złotych na jedną ławkę, naprawdę nie ma możliwości znalezienia niespełna 840 tys. zł na remont mostku? Ile będzie kosztowała jego rozbiórka?

Obecny most ma zaledwie kilkanaście lat i jest rekonstrukcją mostu Kleparskiego, który dawniej umożliwiał wjazd do miasta od strony Kleparza. Warto przypomnieć, że funkcjonalnie stanowi on integralną część Barbakanu, a pierwotnie było to jedyne wejście do niego!

Zgodnie z wypowiedzią przedstawiciela Muzeum Krakowa, Ryszarda Kozika: „Most Kleparski był wyjątkowym świadkiem historii, będącym częścią Via Regia – drogi królewskiej, przez którą władcy wjeżdżali do miasta – a tym samym jest to istotny element edukacyjny na całej Trasie Obronności, która stanowi ważny element oferty kulturalnej Muzeum. Dzięki realizacji zadania Barbakan zachowa status materialnego świadectwa minionych wieków, pozostanie integralną częścią czasów obecnych i przyszłych”.

Panie Prezydencie – nie może Pan tłumaczyć się już pandemią, czy wojną na Ukrainie. Nie w gąszczu bezsensownych wydatków, jakimi są chociażby przeforsowane przez Pana Igrzyska Europejskie, które będą, nas, podatników Krakowa, kosztować setki milionów złotych.

Dlatego oczekujemy od Pana natychmiastowej interwencji w tej sprawie oraz apelujemy o aktywne włączenie się w poszukiwanie dofinasowania.Krakowski Barbakan, należący do jednej z najcenniejszych budowli fortyfikacyjnych w Polsce, zasługuje na ochronę i przeprowadzenie koniecznych prac remontowych!

UWAGA! Aby złożyć podpis pod petycją wypełnij poniższy formularz, a następnie potwierdź swój podpis klikając w link przesłany na podany adres e-mail.

Petycję podpisało już osób!

Popieram petycję
ws. mostu Kleparskiego

kdm-baner03
Tutaj sprawdzisz, w jaki sposób
działamy na rzecz Krakowa.
A robimy naprawdę sporo!
Więcej