NIE dla Igrzysk Europejskich!

PETYCJA
W SPRAWIE NATYCHMIASTOWEGO
WYCOFANIA SIĘ KRAKOWA Z ORGANIZACJI
IGRZYSK EUROPEJSKICH 2023

Do:

Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa

My, mieszkanki i mieszkańcy Krakowa, zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o natychmiastowe zakończenie negocjacji z rządem PiS i wycofanie się z organizacji Europejskich Igrzysk Olimpijskich 2023.

Po pierwsze, nikt nie zapytał nas o zdanie. Nic o nas bez nas! W 2014 roku w referendum 70% Krakowian opowiedziało się przeciwko organizacji przez miasto znacznie bardziej prestiżowych Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Przypomnijmy, że na przygotowania do tamtych igrzysk wydano wówczas 11 mln zł, a ostatecznie impreza i tak się nie odbyła.

Po drugie, sprzeciwiamy się wchodzeniu w wątpliwe układy z rządem PiS. Jak wiele sygnałów z różnych stron Polski potrzeba, by zauważyć, że PiS traktuje samorządy instrumentalnie? Co więcej, Igrzyska Europejskie w naszym mieście z ramienia rządu ma współorganizować Jacek Sasin – polityk znany z organizacji wyborów, które się nie odbyły i obsadzania państwowych stanowisk partyjnymi działaczami. Widmo organizacji Europejskich Igrzysk Olimpijskich przez duet Miasto Kraków – Jacek Sasin nie napawa optymizmem. Nie potrzebujemy w Krakowie takiego partnera. Nie potrzebujemy brać na siebie ryzyka błędów, nepotyzmu i marnowania pieniędzyszczególnie w trudnych czasach pandemii i kolejnych lockdownów, obciążających naszych przedsiębiorców i turystykę.

Po trzecie, gra od początku nie jest warta świeczki. Organizacja imprezy, którą wielu nazywa „igrzyskami trzeciej kategorii” lub „Sasinadą” nie jest warta ani takich pieniędzy ani wielomiesięcznych poświęceń ze strony mieszkanek i mieszkańców Krakowa! Nie chcemy, żeby Kraków był kojarzony z wydarzeniem, którego poprzednie edycje gościły autorytarne rządy Białorusi i Azerbejdżanu. Na dodatek do planowanego terminu imprezy pozostało bardzo mało czasu – 18 miesięcy – dlatego coraz bardziej wątpliwe stają się już nie tylko rządowe obietnice sfinansowania inwestycji służących mieszkankom i mieszkańcom (jak np. modernizacja ul. Okulickiego), ale także samo przygotowanie na czas niezbędnej infrastruktury sportowej. Z każdym tygodniem rośnie ryzyko, że zostaniemy z rządowymi Igrzyskami, ale bez jakichkolwiek inwestycji, które mogłyby służyć nam wszystkim na dłużej.

Jeszcze niedawno sam Pan deklarował, że warunkiem organizacji Igrzysk jest uzyskanie gwarancji rządowych w zakresie finansowania całości przedsięwzięcia, a teraz kolejny raz przeciąga Pan negocjacje. Jeśli miasto nie wycofa się z organizacji tej imprezy teraz, skończymy albo z wielkim wstydem albo z ogromnym rachunkiem za megalomańskie pomysły Jacka Sasina. Za chwilę okaże się, że na ratowanie tej imprezy Kraków będzie musiał wydać miliony złotych, które można by przeznaczyć na komunikację miejską, na parki i tereny zielone czy żłobki – czyli na realne potrzeby mieszkańców.

Kraków nie powinien wchodzić w projekt Igrzysk Europejskich bez głębszej refleksji nad rachunkiem zysków i strat i bez szerokich konsultacji z mieszkankami i mieszkańcami. Kraków nie potrzebuje być dłużej zakładnikiem rządu PiS, który od początku traktuje sprawę instrumentalnie.

Dlatego oczekujemy natychmiastowego wycofania się Krakowa z organizacji tej imprezy — zanim ktoś wystawi nam wszystkim rachunek!

UWAGA! Aby złożyć podpis pod petycją wypełnij poniższy formularz, a następnie potwierdź swój podpis klikając w link przesłany na podany adres e-mail.

Petycję podpisało już 1727 osób!

NIE dla Igrzysk w Krakowie!

kdm-baner03
Tutaj sprawdzisz, w jaki sposób
działamy na rzecz Krakowa.
A robimy naprawdę sporo!
Więcej