Petycja ws. zamknięcia telewizji Play Kraków News

PETYCJA WS. ZAMKNIĘCIA FINANSOWANEJ Z PUBLICZNYCH PIENIĘDZY TELEWIZJI PLAY KRAKÓW NEWS

Do: Prezydenta Miasta Krakowa i Radnych Miasta Krakowa

My, mieszkańcy Krakowa, zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o natychmiastowe zamknięcie telewizji Play Kraków News

W marcu tego roku w Magistracie podjęta została decyzja o utworzeniu kolejnej lokalnej telewizji – Play Kraków News. Pomimo zapewnień, że będzie ona platformą do informowania o pomocy dla Ukrainy, stacja szybko stała się telewizją “urzędową”, służącą do autopromocji władz miasta. A i to bez większych sukcesów, bo jeden odcinek informacyjny Play Kraków News ogląda średnio… 40 osób. To oznacza, że nawet armia krakowskich urzędników nie ogląda tego kanału, nie mówiąc już o zwykłych mieszkańcach!

Według artykułu opublikowanego 17 października na portalu Interia.pl, 8-miesięczna działalność stacji pochłonęła już 24,5 mln zł. Co więcej, nie wszystkie informacje na temat jej wydatków mogły zostać potwierdzone, więc kwota ta może jeszcze się zwiększyć. Dlatego już teraz krakowscy radni pracują ponad politycznymi podziałami nad powołaniem komisji, która dokładnie zbada finanse spółki Kraków 5020, zarządzającej stacją Play Kraków News. Efektem ich prac ma być obiektywny raport, dzięki któremu będziemy mogli rozliczyć spółkę i Magistrat z dotychczasowej działalności stacji. 

Nie ma jednak wątpliwości, że w dobie szalejącej inflacji i wszechobecnej drożyzny wydawanie dziesiątek milionów publicznych pieniędzy na kolejny nieudany projekt, na którym korzystają tylko rządzący miastem, to marnotrawstwo. W tych trudnych czasach zadłużone samorządy szukają oszczędności i racjonalizują wydatki. Niektóre miasta decydują się powiększać dług, ale realizują wtedy faktyczne potrzeby mieszkańców: inwestują w komunikację miejską, parki czy żłobki, a nie w autopromocję własnych urzędów za, bagatela, ponad 24 mln złotych! Za te pieniądze moglibyśmy przecież stworzyć w Krakowie niejeden nowy park czy wyremontować wiele kilometrów chodników, zaspokajając realne potrzeby mieszkańców!

Wreszcie, telewizja Play Kraków News to projekt antydemokratyczny u samych podstaw. Media lokalne pełnią, co do zasady, ważną funkcję kontrolną – patrzą na ręce lokalnym władzom, rozliczają je z podejmowanych działań czy wydatkowanych środków publicznych. Jeśli kontrolowany zakłada własną telewizję, ten mechanizm jest łamany! Nie możemy mieć przecież pełnego zaufania do programów o działaniach Urzędu Miasta, jeśli są przygotowywane przez ludzi, których dalsze zatrudnienie zależy od finansowania z… Urzędu Miasta. 

Dlatego apelujemy do Pana Prezydenta o natychmiastowe zamknięcie stacji Play Kraków News. Nie ma żadnego wstydu w przyznaniu, że projekt “innowacyjnej platformy komunikacji z mieszkańcami” się nie udał. Wstydem będzie natomiast wydawanie kolejnych milionów z publicznych pieniędzy na jego kontynuację!

Podpisz naszą petycję!

UWAGA! Aby złożyć podpis pod petycją wypełnij poniższy formularz, a następnie potwierdź swój podpis klikając w link przesłany na podany adres e-mail.

Petycję podpisało już 980 osób!

Popieram petycję ws. zamkniecia finansowej z publicznych pieniędzy telewizji PLAY KRAKÓW NEWS!

kdm-baner03
Tutaj sprawdzisz, w jaki sposób
działamy na rzecz Krakowa.
A robimy naprawdę sporo!
Więcej