Podpisz petycję ws. ograniczenia wycinki drzew!

PETYCJA
W SPRAWIE ORGANICZENIA WYCINKI DRZEW
PODCZAS BUDOWY LINII TRAMWAJOWEJ DO MISTRZEJOWIC

 

Do: Prezydenta Miasta Krakowa i Zarządu Dróg Miasta Krakowa

 

My, mieszkańcy Krakowa, domagamy się radykalnego zmniejszenia skali planowanej wycinki drzew, związanej z budową linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju Meissnera-Mistrzejowice. W dobie kryzysu klimatycznego i postępującej zabudowy naszego miasta nie ma i nigdy nie będzie naszej zgody na pozbywanie się ponad tysiąca dorodnych drzew.

Mimo wielu protestów w sprawie wycinki drzew, planowanej w związku z budową linii tramwajowej do Mistrzejowic, finalnie do usunięcia zakwalifikowano aż 1059 drzew i ponad 8 tys. m2 krzewów. To wycinka na gigantyczną skalę, która dla nas, mieszkańców Krakowa, jest nie do zaakceptowania. Planowane nasadzenia zastępcze w żaden sposób jej nie zrekompensują. Młode drzewka, z których wiele nie przetrwa, w żadnym razie nie zastąpią dorodnych, dorosłych okazów. W wielu przypadkach wycięte mają zostać drzewa odsunięte od planowanego torowiska albo wręcz znajdujące się od niego w sporej odległości. Część wskazań do wycinki jest całkowicie niezrozumiała. Tak jest m.in. w przypadku drzew przy ulicach Strzelców, Kwartowej czy Krzesławickiej.

Argumenty za tym, żeby na terenie miasta było jak najwięcej drzew, są oczywiste. Ze strony władz miasta, również w kontekście tej konkretnej inwestycji, padało wiele zapewnień o trosce o istniejący w Krakowie drzewostan – jej wyrazem było także wyświetlenie w ostatnim czasie na ekranie LED TAURON Areny Kraków licznika wylesień, który miał za zadanie unaocznić i nagłośnić problem znikania drzew, również z przestrzeni miejskich. W tym kontekście planowana gigantyczna wycinka przy okazji budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic jest dla nas wyrazem rażącej niekonsekwencji władz miasta i działaniem na szkodę jego mieszkańców.

Z powyższych powodów domagamy się natychmiastowego wznowienia procedur w celu ograniczenia skali inwestycji, a w konsekwencji także skali wycinki drzew do absolutnie niezbędnego minimum.

Petycję podpisały już 8092 osoby!

Popieram petycję ws. ograniczenia wycinki drzew!

kdm-baner03
Tutaj sprawdzisz, w jaki sposób
działamy na rzecz Krakowa.
A robimy naprawdę sporo!
Więcej