Obciach Miesiąca: luty 2015

Nasze projekty
27.02.2015

List „gratulacyjny” dla zwycięzcy:

Przeczytaj
39,6%
Zabudowa zamiast zieleni na Dębnikach
22%
Opóźnienia w realizacji budżetu obywatelskiego z zeszłego roku
17,6%
Kraków nieprzystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych
15,4%
Kolejna afera z Kraków Areną
5,5%
Brak pieniędzy dla przewlekle chorych
Wyniki lutowego Obciachu Miesiąca
Kraków nieprzystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych
Kraków wypadł bardzo słabo w raporcie oceniającym przystosowanie budynków do potrzeb niepełnosprawnych. Tylko 12% obiektów w naszym mieście jest w pełni przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dla porównania, we Wrocławiu ten odsetek wyniósł 54,5%…
Opóźnienia w realizacji budżetu obywatelskiego z zeszłego roku
Startuje kolejna edycja budżetu obywatelskiego, a tymczasem do tej pory zrealizowano tylko 40% inwestycji, które zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców w ubiegłym roku. Przykładowo wciąż nie rozpoczęła się budowa nowego placu zabaw w Parku Jordana. Takie opóźnienia zniechęcą mieszkańców do wzięcia udziału w kolejnym głosowaniu.
Brak pieniędzy dla przewlekle chorych
Władze Krakowa nie znalazły w kasie kilkunastu tysięcy złotych na pomoc rodzinom osób, które z powodu choroby nie mogą samodzielnie żyć. Zamiast pomocy w opłaceniu turnusów opiekuńczych, urzędnicy zaczęli mnożyć wątpliwości prawne (mimo iż nie miał ich wojewoda oraz władze 20 małopolskich miejscowości, które dofinansują projekt).
Zabudowa zamiast zieleni miejskiej na Dębnikach
W zamian za zgodę miasta na wyższą zabudowę na części działki przy Parku Dębnickim, druga część miała zostać przeznaczona na zieleń publiczną. Deweloper okazał się jednak sprytniejszy od urzędników, bo w międzyczasie zdobył wuzetkę na zabudowę całości.
Kolejna Afera z Kraków Areną
Mnożą się afery związane z wybudowaną za publiczne pieniądze Kraków Areną. Wadliwy system bezpieczeństwa i rosnące koszty budowy i utrzymania obiektu to tylko część nieprawidłowości.