Apelujemy do Prezydenta o darmową komunikację miejską do odwołania!

Aktualności
04.11.2015

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa zaapelowało dzisiaj do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego o podjęcie nadzwyczajnych działań w związku z utrzymującymi się od kilku dni wysokimi stężeniami zanieczyszczeń w powietrzu, wielokrotnie przekraczającymi dopuszczalne normy. Stowarzyszenie proponuje m.in. wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej aż do odwołania.

 

Od początku października nie było w Krakowie dnia kiedy średnie dobowe stężenie pyłu PM10 byłoby w normie – przypomina Łukasz Gibała, przewodniczący Stowarzyszenia.

 

—Z apogeum tej sytuacji mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach, kiedy to norma wynosząca 50 µg/m3 była codziennie przekraczana co najmniej ponad dwukrotnie, a w niektórych przypadkach nawet czterokrotnie – dodaje. Gibała zauważa również, że według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska najwyższe w tych dniach stężenie zanotowano w nocy z 2 na 3 listopada i wynosiło ono 314 µg/m3, a więc 628% normy!

 

Przedstawiciele Stowarzyszenia powołują się na alarmujące szacunki, według których w Polsce brudne powietrze przyczynia się do 45 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. W Krakowie jest to ok. 600 zgonów rocznie. —Możemy więc niestety przypuszczać, że w ostatnich dniach z powodu wysokiego zanieczyszczenia powietrza zmarło w Krakowie kilkadziesiąt osób – alarmuje Gibała. Wśród najczęściej wymienianych powikłań chorobowych znajdują się: zapalenia spojówek, problemy z gardłem, tchawicą, krtanią i sercem, niższa waga urodzeniowa dzieci, a także nowotwory i niezwykle niebezpieczna przewlekła obturacyjna choroba płuc. —Te dane pokazują, że konsekwencje zignorowania obecnej sytuacji mogą być dramatyczne – ocenia Adrianna Siudy z zarządu Logicznej Alternatywy. —Władze miasta muszą podjąć w tej sprawie natychmiastowe działania – dodaje.

 

Członkowie Stowarzyszenia apelują do Prezydenta Majchrowskiego przede wszystkim o podjęcie trzech działań. —Po pierwsze, akcja informacyjna skierowana do mieszkańców; po drugie – zachęcanie do rezygnacji z własnych samochodów na rzecz komunikacji miejskiej; wreszcie po trzecie – bezpłatny transport publiczny do odwołania – wymienia Gibała. Logiczna Alternatywa uważa, że miasto powinno dostępnymi sobie środkami masowego przekazu ostrzegać mieszkańców (zwłaszcza tych szczególnie zagrożonych, czyli dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze czy astmatyków) o wysokim stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu i zachęcać ich do ograniczenia wychodzenia z domów. —Apel prezydenta miasta do Krakowian o rezygnację w tych dniach z własnego samochodu na rzecz komunikacji publicznej oraz dodatkowa zachęta jaką byłby bezpłatny transport powinny pozwolić przynajmniej częściowo wyeliminować zanieczyszczenia pochodzące ze spalin samochodowych – uzasadnia Siudy. Logiczna Alternatywa przekonuje, że w przypadku kiedy na szali leży zdrowie i życie dziesiątek a nawet setek Krakowian nie można tego przeliczać na pieniądze i należy podjąć wszelkie możliwe środki w celu ograniczenia negatywnych skutków utrzymującego się smogu.

 

Apel do Prezydenta został złożony w Urzędzie Miasta Krakowa dzisiaj rano.