Dzikie wysypiska śmieci – gdzie zgłaszać?

Aktualności
26.06.2020

Dzikie wysypiska to problem wielu polskich miejscowości, także Krakowa. Mimo, że mieszkańcy mogą korzystać z Lamusowni lub bezpośredniego odbioru odpadów wielkogabarytowych przez MPO, w lasach, na polach, a także w innych „ustronnych” miejscach ciągle natrafiamy na śmieci i dzikie wysypiska. Co robić kiedy je widzimy? Przedstawiamy Wam krótki poradnik.

Jeśli widzisz, że śmieci jest mało i bez problemu będziesz mógł zabrać je ze sobą – zrób to jeśli możesz i wyrzuć do najbliższego kosza na śmieci. Warto mieć w plecaku zabieranym na spacer np. woreczek, do którego pozbieramy śmieci.

Jeśli śmieci jest dużo albo są to śmieci wielkogabarytowe – powinieneś zawiadomić odpowiednie służby. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • Dzwoniąc do Straży Miejskiej na całodobowy numer interwencyjny 986. Zgłoszenia możesz oczywiście dokonać anonimowo.
  • Korzystając z aplikacji Geoportal Mobile pobranej na smartfona. Tutaj, wybierając odpowiednią kategorię, możesz zgłosić wiele problemów. Są to między innymi: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, kłusownictwo, miejsca niebezpieczne na wodach, miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej, nielegalną wycinkę drzew, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie, niestrzeżone przejście przez tory, niewłaściwą infrastrukturę drogową, niszczenie zieleni, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych i wiele innych. Twoje zgłoszenie trafi bezpośrednio do odpowiednich służb, a po sprawdzeniu i interwencji w aplikacji pojawi się zaktualizowana informacja.
  • Korzystając z aplikacji Kiedy Wywóz lub pisząc do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania: interwencje24h@mpo.krakow.pl. Pamiętaj, żeby w treści maila podać dokładną lokalizację lub – jeśli nie jest to miejsce, które posiada swój adres – wskazówki jak tam dotrzeć. Najlepiej, jeśli załączysz zdjęcie, co pozwoli służbom ocenić jaki sprzęt będzie potrzebny do zabrania śmieci.

Jeśli śmieci jest za dużo, żeby zmieściły się w przyniesionym przez Ciebie worku lub siatce, ale równocześnie chciałbyś się włączyć lub zorganizować (np. ze znajomymi lub sąsiadami) akcję sprzątania, warto skontaktować się w tym celu z MPO (801 084 084). Zostaniesz przekierowany do osoby odpowiedzialnej za dany teren i wspólnie z nią będziesz mógł zaplanować akcję sprzątania. MPO może zapewnić worki i rękawice do sprzątania, a po akcji odebrać śmieci pozostawione w umówionym miejscu.

A jeśli chcesz wspierać osoby sprzątające śmieci w całej Polsce – polecamy Ci platformę Planet Heroes. Jeśli planujesz posprzątać dany teren – także możesz się tam zarejestrować, a środki zebrane od osób wspierających przeznaczyć np. na wybrany cel charytatywny.

Na koniec pamiętaj – śmieci nie wyrzucają się same. Wyrzucają je ludzie. Ludzie, których trzeba edukować, ale także karać za takie zachowania. Jeśli jesteś świadkiem wyrzucania śmieci w nielegalnym miejscu – reaguj i od razu zgłaszaj taką sytuację dzwoniąc do Straży Miejskiej lub na Policję.