Gdzie w Krakowie na majówkę?

Aktualności
25.04.2023

Majówka coraz bliżej. My zaklinamy pogodę i liczymy, że nasze propozycje na wiosenne spacery po Krakowie przydadzą Wam się w ten majowy długi weekend. Zachęcamy Was również do zapoznania się z naszymi zielonymi filmami na kanale YouTube Kraków dla Mieszkańców. Przyjemnego nabijania kroków 😉

1. DOLINA PRĄDNIKA 

Dziki i zielony teren położony nad rzeką Prądnik – zwaną również jako Białucha. Wąski pas lasu łęgowego wzdłuż jej brzegów objęty jest ochroną w formie użytku ekologicznego. Ścieżka spacerowa wije się przez gęsty las, co nadaje tej okolicy dzikiego charakteru, być może dlatego nazywana jest Krakowską Amazonką. Polecamy Wam wejście od strony ulicy Rokosza.

 

Szlak leśny wijący się wśród gęstych drzew nad rzeką.

2. LAS BORKOWSKI

Ten piękny las znajduje się pomiędzy ulicą Żywiecką i Zawiłą. Na miejsce z powodzeniem dojedziecie komunikacją miejską. Liczne i szerokie ścieżki spacerowe pozwolą Wam dobrać dystans i trasę według własnych upodobań. Utwardzone i dzikie ścieżki, wygodne ławeczki, powalone konary, czy małe kładki na bagnach – zarówno młodsi i starsi znajdą tu coś dla siebie.

Szeroki leśny szlak wśród drzew liściastych.

3. LAS WOLSKI

Las położony około 8 km od Rynku Głównego w zachodniej części Krakowa, pomiędzy Wolą Justowską, a Bielanami. W okolicę lasu możecie bez trudu dojechać komunikacją miejską, tramwajem na pętlę Salwator lub autobusem od strony ogrodu zoologicznego. Na terenie lasu znajdują się oznaczone szlaki i ścieżki o łącznej długości 30 km. Należy pamiętać, że ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu miejscami bywają strome i kondycyjnie wymagające. Nadające się na spacer z dziecięcym wózkiem są z pewnością asfaltowe alejki w pobliżu ZOO.

Wąwóz prowadzący dnem gęstego liściastego lasu, na jego zboczach soczysto zielony mech.

4. POLANA NA SIKORNIKU

Znajdująca się zaledwie kilometr od Kopca Kościuszki malownicza polana piknikowa na Sikorniku idealnie nadaje się na krótki wiosenny spacer. Wycieczkę możecie zacząć na malowniczej alei Waszyngtona, która na wiosnę nabiera wyjątkowego uroku, dzięki kwitnącym na różowo kasztanowcom. Po kamiennych wijących się w górę schodkach możecie wstąpić na Kopiec Kościuszki, z którego rozpościera się piękny widok na Kraków. Idąc dalej traficie na tak zwaną muzyczną polanę, na której możecie na wygodnych drewnianych siedziskach wsłuchać się w odgłosy lasu. Na końcowym przystanku – polanie piknikowej na Sikorniku – znajdziecie liczne drewniane stoliki z krzesłami, to idealne miejsce na odpoczynek w leśnej otulinie.

Zielona polana wśród brzóz z widokiem na las i drewnianym naturalnym stolikiem. Za jednym z drzew brązowy pies, wyżeł.

5. WAŁY NAD RUDAWĄ

Regulacja Rudawy przeprowadzona została dzięki inicjatywie m.in. prezydenta Juliusza Lea w latach 1910-1912. Skutkiem było powstanie niezwykle malowniczego ciągu spacerowego i rowerowego. Prawie cała trasa przebiega płasko – jest więc idealna jest również dla dzieci. Możecie zrobić zarówno 5 jak i 15 km – punkt początkowy i końcowy wycieczki jest zależny tylko i wyłącznie od Was, możecie zacząć od ulicy Emaus bądź z drugiej strony od ulicy Zakliki z Mydlnik.

Rzeka z zielonymi wałami i wierzbą rosnącą na brzegu.

6. LAS MOGILSKI

Położony nad Wisłą, u ujścia Dłubni. Jest jednym z dwóch obszarów leśnych na terenie Nowej Huty. Występuje tutaj około 40 gatunków ptaków – ich śpiew będzie Wam towarzyszył przez całą wędrówkę. Znajdziecie tutaj również 6 pomników przyrody. A jeśli będzie Wam mało – możecie odwiedzić również pobliskie Łąki Nowohuckie.

Na pierwszym planie słupek betonowy z napisem Las Mogilski. Na drugim planie szlak prowadzący przez las.

7. REZERWAT SKOŁCZANKA

Trasa po Rezerwacie Przyrody Skołczanka jest dość łatwa, więc jest to idealny wybór dla rodzin z małymi wędrowcami. Na miejsce możecie z powodzeniem dojechać komunikacją miejską; wybierając linię 162 wysiądźcie na przystanku Bagienna, lub Bolesława Śmiałego gdy dojeżdżacie autobusem 112. Rezerwat, znajduje się w Lesie Tynieckim i jest świetną alternatywą, od typowych spacerowych miejsc. Na przełomie maja i czerwca okoliczne polanki porośnięte są wonnymi konwaliami. Wzdłuż wschodniej części, możecie wybrać się na spacer zielonym szlakiem, jednak przez rezerwat biegnie mnóstwo urokliwych, wydeptanych ścieżek, które co rusz prowadzą w górę i w dół co z pewnością urozmaici Waszą wędrówkę.

Strome drewniane schody prowadzące w dół gęstego lasu.

8. PARK MŁYNÓWKA KRÓLEWSKA

To najdłuższy park w Polsce – jego długość to 8 km! Co ciekawe, utworzony został w sztucznym korycie rzeki Rudawy, które zwano właśnie Młynówką ze względu na rozlokowanie nad kanałem młyny wodne. Obecnie znajdziecie tutaj ścieżki rowerowe, liczne place zabaw oraz ławki, na których warto na chwilę przysiąść z dobrą książką.

Drewniany jasny mostek między drzewami

9. PARK LEŚNY W WITKOWICACH

Ta niewielka enklawa dzikiej przyrody znajduje się pomiędzy ulicami Bibicką, Dożynkową i Witkowicką i rozciąga się od osiedla Witkowice Nowe po granicę gminy Zielonki. Na miejsce możecie z powodzeniem dojechać komunikacją miejską. Zaraz przed przystankiem autobusowym Witkowice Nowe z łatwością dostrzec można ścieżkę w dół, prowadzącą do leśnego parku. Jest to teren wyjątkowo atrakcyjny dla młodszych podróżników, dla których sporą atrakcją z pewnością będzie plac zabaw o ciekawej nazwie „Leśna kryjówka”.

Drewniany, plac zabaw pleciony z gałęzi na leśnej polanie.

10. PRZYLASEK RUSIECKI

Nazywany krakowskimi „Mazurami” kompleks 14 zbiorników wodnych powstałych po zalaniu wyrobisk żwirowni w Nowej Hucie. W 2021 roku jeden ze zbiorników zyskał kompletnie nowe oblicze – oprócz kąpieliska i plaży znajdziecie tutaj pomosty i kładki, plac zabaw oraz strefę gastronomiczną, gdzie odpoczniecie po spacerze. Jest to również idealne miejsce na malowniczy wschód czy zachód słońca.

 

Widok z lotu ptaka na stawy otoczone lasem.

Tym samym kończymy nasz krótki przewodnik po krakowskich parkach i lasach. Życzymy Wam miłych spacerów, koniecznie oznaczcie nas na swoich zdjęciach jeśli skorzystacie z naszych propozycji. Pamiętajcie, że więcej informacji znajdziecie w naszych zielonych filmach na kanale YouTube Kraków dla Mieszkańców. Do miłego!