I. Krakowskie Forum Edukacji – podsumowanie

Aktualności
26.06.2020

W lutym tego roku pod patronatem think tanku Kraków dla Mieszkańców zorganizowano I. Krakowskie Forum Edukacji. To prawdopodobnie pierwsze tego typu wydarzenie w naszym mieście, gdzie w jednym miejscu spotkały się cztery najważniejsze składniki edukacji: uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrektorzy. Każdy mógł zabrać głos w dyskusji na tych samych zasadach, co zatarło granice, jakie na co dzień dzielą te grupy.

Głównym założeniem KFE było stworzenie przestrzeni, w której każda z grup biorących udział w procesie edukacji będzie mogła wyrazić swoje poglądy na temat kondycji krakowskiej edukacji.

Forum zostało podzielone na cztery panele eksperckie:

  • uczniowski
  • rodzicielski
  • nauczycielski
  • dyrektorski

W każdym z nich dyskutanci odpowiadali na pytania, dzieląc się przy tym swoją wiedzą i doświadczeniem. Wskazywali też braki w systemie i szanse na rozwój krakowskiej edukacji.

Możliwość głośnego powiedzenia o problemach w czasie przygotowanej przez moderatorów dyskusji dało każdej ze stron szansę poznania stanowiska i perspektywy pozostałych. Dzięki temu można było wyraźnie i bez skrępowania mówić o tym, co boli, co można zmienić i w jakim kierunku powinni pójść uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrektorzy.

Podczas tego wydarzenia padło wiele ciekawych rozwiązań, takich jak Budżet Uczniowski, edukacja antydyskryminacyjna czy bardziej nowoczesny wystrój sal lekcyjnych, które można wykorzystywać w systemie edukacji choćby od jutra.

Krakowskie Forum Edukacji pokazało, że o przyszłości edukacji można myśleć wspólnie – wystarczy stworzyć do tego dobrą i przyjazną dla wszystkich przestrzeń.

Dla wszystkich, którzy nie mogli pojawić się osobiście na tym wydarzeniu, przygotowaliśmy raport, w którym możecie znaleźć podsumowanie wszystkich paneli dyskusyjnych.

Raport do pobrania znajdziecie poniżej.

Raport

A film z wydarzenia można obejrzeć poniżej