III edycja akcji „Robimy tlen!”: tysiące skrzydłokwiatów w rękach Krakowian

Nasze działania
16.04.2018

Już po raz trzeci Krakowianie otrzymali od Logicznej Alternatywy dla Krakowa sadzonki roślin. W ramach popularnej akcji „Robimy tlen!” wolontariusze stowarzyszenia rozdali 7,5 tysiąca skrzydłokwiatów, które skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn.

Akcja "Robimy Tlen" w Nowej Hucie

W dniach 12-14 kwietnia Krakowianie w różnych częściach miasta mogli spotkać wolontariuszy stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa, którzy rozdawali zdrowe upominki. W ciągu trzech dni do rąk mieszkańców trafiła połowa z zaplanowanej puli 15 tysięcy sadzonek skrzydłokwiatu. –

Choć wygląda niepozornie, nasz mini-pogromca smogu jest roślinką niezwykle dobroczynną – tłumaczy Łukasz Gibała, lider Logicznej Alternatywy dla Krakowa. – Znalazł się na stworzonej przez ekspertów NASA liście roślin doniczkowych, które najlepiej oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Co szczególnie ważne, skutecznie usuwa z powietrza rakotwórczy benzen, który jest jednym ze składników smogu. Dlatego właśnie w krakowskich domach skrzydłokwiat może pełnić nieocenioną rolę – podkreśla Gibała.

W poprzednich edycjach akcji „Robimy tlen!”, organizowanej od 2016 roku, Logiczna Alternatywa rozdała Krakowianom łącznie 21 tysięcy sadzonek kwiatów i drzewek. Mieszkańcy Krakowa wsparli także projekt o tej samej nazwie, zgłoszony przez Łukasza Gibałę w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na projekt „Robimy tlen – drzewa dla Krakowa” oddano rekordową w Krakowie liczbę głosów, dzięki czemu w tym roku w naszym mieście zostanie nasadzonych 3000 drzew.

Wszyscy, którym w miniony weekend nie udało się odebrać skrzydłokwiatu od LAdK, będą mieli na to szansę już w maju, kiedy wolontariusze stowarzyszenia przekażą Krakowianom kolejną partię 7,5 tysiąca roślin.

Wszyscy wiemy, jak fatalny jest stan powietrza w Krakowie, dlatego warto po prostu te pożyteczne rośliny mieć u siebie w domu. Skrzydłokwiaty za każdym razem rozchodzą się „na pniu”, co świadczy, że przypadły mieszkańcom do gustu, a to bardzo, bardzo nas cieszy! – zaznacza Gibała.

Majowy harmonogram akcji dostępny będzie wkrótce na www.LogicznaAlternatywa.pl oraz na profilu stowarzyszenia na Facebooku.

Akcja "Robimy Tlen" na rondzie Mogilskim

Zobacz całą fotorelację TUTAJ.