Kraków dla Mieszkańców rejestruje komitet wyborczy

Nasze działania
01.02.2024

W środę 31 stycznia środowisko skupione wokół Łukasza Gibały formalnie powiadomiło Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu własnego komitetu. Jego oficjalna nazwa to Komitet Wyborczy Wyborców Łukasza Gibały – Kraków dla Mieszkańców. Ten krok, po uzyskaniu oficjalnego potwierdzenia od Komisarza Wyborczego, otworzy drogę do rejestracji list do rady miasta, a później – kandydata komitetu na prezydenta Krakowa. 

– Tworzymy komitet wyborczy, który złożony jest z ludzi od dawna działających na rzecz całego Krakowa lub swojej najbliższej okolicy. Wielu z naszych przyszłych kandydatów do rady miasta wielokrotnie już dowiodło, jak ważna jest dla nich zieleń, komfortowy transport publiczny czy zrównoważona zabudowa Krakowa – komentuje lider nowo utworzonego komitetu, radny Łukasz Gibała. Już w listopadzie formalnie ogłosił, że zamierza ubiegać się o fotel prezydenta Krakowa, wystartuje jako kandydat niezależny. O swoim poparciu dla jego starań o prezydenturę poinformowała już posłanka Daria Gosek-Popiołek, wcześniej wymieniana jako jedna z potencjalnych kandydatek w wyborach prezydenckich.

Gibała od 1,5 roku jest niekwestionowanym liderem sondaży przedwyborczych. W ostatnim z opublikowanych uzyskał poparcie na poziomie 35%, co dało mu kilkunastoprocentową przewagę nad kolejnymi kandydatami w rankingu. W tym samym sondażu sprawdzono dodatkowo poparcie Gibały w ewentualnej drugiej turze. Również w tym przypadku zwycięża, niezależnie od tego, czy musiałby się zmierzyć z kandydatem Koalicji Obywatelskiej, czy Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że w poniedziałek (29 stycznia) w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie premiera Donalda Tuska o zarządzeniu wyborów samorządowych. Oznacza to formalny start kampanii wyborczej.