Kraków kupił las Borkowski!

Nasze akcje
05.11.2019

Szanowni Państwo,

Mam ogromną przyjemność pogratulować Państwu skuteczności. Dzisiaj (5 listopada) prezydent Jacek Majchrowski podpisał umowę notarialną, na mocy której 15 hektarów lasu Borkowskiego, będące dotąd w rękach prywatnych, stało się własnością miasta – czyli nas, mieszkańców Krakowa. Ten wielki sukces wieńczy ponad 2,5 roku naszych wspólnych starań.

Przypomnijmy, że w marcu 2017 roku, po tym, jak na mocy tzw. „lex Szyszko” wycięto hektar lasu Borkowskiego, niemal z dnia na dzień uruchomiliśmy petycję o wykup lasu przez miasto. Wówczas działaliśmy jeszcze pod nazwą Logiczna Alternatywa dla Krakowa. Do dzisiaj pod tą petycją podpisało się 6 366 Krakowian – w tym i Państwo. Każdy podpis oznaczał mail w skrzynce Jacka Majchrowskiego. Za każdy z nich jesteśmy Wam niezmiernie wdzięczni – i zapewne Wy jesteście wdzięczni sobie nawzajem.

Nie było łatwo. Mimo że właściciele lasu oferowali miastu jego sprzedaż od niemal dwudziestu lat, Magistrat długo nie wykazywał nim zainteresowania. Kiedy temat udało nam się nagłośnić i przystąpiono wreszcie do rozmów, trudno było o porozumienie w kwestii ceny. Właściciele i Jacek Majchrowski przerzucali się wycenami, ta miejska – jak się później okazało – była zaniżona. Finalnie Kraków zapłaci za las 16 milionów złotych, po połowie w tym i przyszłym roku. W styczniu br. radni klubu Kraków dla Mieszkańców walczyli o to, żeby środki na ten cel zostały zabezpieczone w tegorocznym budżecie.

Raz jeszcze serdecznie Wam gratuluję tego sukcesu, który dowodzi, że warto działać, a presja ma sens. To dzięki Wam każde z tysięcy drzew na tych 15 hektarach jest bezpieczne przed wycinką, a cały teren – przed zabetonowaniem. Ze swojej strony zapewniam, że jako klub w radzie miasta i stowarzyszenie będziemy pilnować tego, żeby władze miasta wywiązały się z obietnicy uczynienia lasu Borkowskiego przyjaznym i bezpiecznym miejscem rekreacji dla Krakowian.

Serdecznie pozdrawiam,

Łukasz Gibała

lider klubu radnych i stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców (dawniej Logiczna Alternatywa dla Krakowa), inicjatora petycji ocalmylas.pl