Jacek Majchrowski bez wotum zaufania

Aktualności
05.09.2022

Na sesji rady miasta 29 czerwca Jacek Majchrowski po raz pierwszy w historii nie dostał od radnych wotum zaufania. Co ciekawe, z pracy prezydenta niezadowoleni okazali się również jego współpracownicy. Spośród 23 osób, które weszły do rady z prezydenckiej listy wyborczej, tylko 12 zagłosowało za udzieleniem wotum.

Argumenty 

Głosowanie poprzedziła gorąca dyskusja, w której padało wiele zarzutów wobec działań Jacka Majchrowskiego – od „pasma afer korupcyjnych” i przypomnienia ubiegłorocznego aresztowania byłej wiceprezydent Elżbiety K., która odpowiadała za planowanie przestrzenne, przez postępujące betonowanie miasta po coraz większe korki. Pojawił się także temat pożaru archiwum miejskiego, którą to sprawę bada prokuratura. Jackowi Majchrowskiemu „dostało się” także za fatalną komunikację urzędu z mieszkańcami. 

Żółta kartka od Platformy 

Klub radnych Platformy Obywatelskiej niemal w całości wstrzymał się od głosu – i to właśnie stało się przyczyną nieudzielenia Jackowi Majchrowskiemu wotum zaufania. PO, która do niedawna działała w nieformalnej z nim koalicji, jest już w gorszych stosunkach z prezydentem po odwołaniu z funkcji przewodniczącego rady miasta polityka PO, Dominika Jaśkowca. Zastąpił go Rafał Komarewicz z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. W takich przypadkach głosowania są tajne. Łatwo jednak wyliczyć, że bez poparcia PiS taki przewrót nie byłby możliwy. 

Majchrowski coraz bliżej PiS 

Głosowanie nad wyborem przewodniczącego rady nie było pierwszym, w którym radni prezydenccy głosowali wspólnie z PiS, takich przypadków było znacznie więcej. To także z rządem Zjednoczonej Prawicy i Marszałkiem województwa z PiS Jacek Majchrowski organizuje Igrzyska Europejskie. Co ciekawe, w jednym z ostatnich wywiadów dla Gazety Wyborczej posunął się jeszcze dalej. Na pytanie, co w sytuacji, gdyby w II turze wyborów prezydenta miasta (planowanych na przyszły rok) spotkali się Małgorzata Wassermann i Łukasz Gibała, odparł: „wolałbym panią Małgorzatę, która jest rozsądną kobietą”. Ta nie pozostała mu dłużna: „Lubię i szanuję prezydenta Majchrowskiego. Dobrze mi się z nim współpracuje” – powiedziała kilka dni później w Radio Kraków.