Miesiąc w KdM: grudzień 2023

Nasze działania
01.01.2024

Posłanka Daria Gosek-Popiołek popiera kandydaturę Łukasza Gibały

W Krakowie wreszcie nadchodzi odwilż, czas zmian. Wiosną możemy wybrać władze samorządowe, które naprawdę słuchają głosu mieszkanek i mieszkańców. Dlatego popieram Łukasza Gibałę jako kandydata na prezydenta naszego miasta – zadeklarowała posłanka Daria Gosek-Popiołek. Oboje podkreślali, że łączy ich zaangażowanie na rzecz lokalnych spraw, przypomnieli też wspólne interwencje i inicjatywy.

https://www.krakowdlamieszkancow.com/co-robimy/poslanka-gosek-popiolek-popiera-lukasza-gibale-w-wyborach-prezydenta-krakowa/

19 kandydatów i kandydatek z poparciem KdM w Radach Dzielnic!

10 grudnia odbyły się wybory do krakowskich Rad Dzielnic. 19 kandydatek i kandydatów startujących z poparciem KdM znalazło się wśród nowych radnych dzielnicowych. Serdeczne gratulacje!

Poznaj ekspertów, którzy dołączyli w grudniu do zespołu Łukasza Gibały

W grudniu do zespołu #EksperciGibały dołączył Tomasz Brzostowski, który będzie pełnił rolę eksperta ds. biznesu i współpracy z uczelniami wyższymi oraz Mikołaj Kotowicz, który zajmie się tematyką sportu!

Wspieramy młodych krakowskich sportowców!

W grudniu, na zaproszenie Mikołaja Kotowicza, mieliśmy okazję przyglądać się zmaganiom uczestników Mikołajkowego Turnieju Taekwon-do. „Sport amatorski, szczególnie dzieci i młodzieży jest od lat jednym z moich priorytetów. Uważam, że miasto powinno dofinansowywać mniejsze kluby sportowe. Sport od najmłodszych lat kształtuje charakter, uczy wytrwałości, a także pozwala na właściwy rozwój ruchowy i fizyczny – komentował podczas spotkania Łukasz Gibała. 

Kilka dni później, w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami, na krakowskim AWF-ie Łukasz wręczył nagrody uczestnikom Maratonu Pływackiego organizowanego przez Integracyjny Klub Sportowy „Druga Strona Sportu.” Dziękujemy za zaproszenie!

Spotkania z wolontariuszami – dołącz do nas!

Zachęcamy do dołączenia do grupy wolontariuszy Krakowa dla Mieszkańców. Jeśli chcecie włączyć się w działania naszego stowarzyszenia, wspólnie tworzyć ciekawe akcje i razem z nami zmieniać Kraków na lepsze – koniecznie kliknijcie w link poniżej!

Wolontariat

Dajemy ciepło dzieciom z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

100 świątecznych kocyków trafiło do dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, które Święta musiały spędzić na oddziałach.

Dołącz do naszego apelu o zakaz sprzedaży i używania fajerwerków w Krakowie! 

Na całym świecie odchodzi się od używania środków pirotechnicznych na rzecz innych rozwiązań, np. pokazów laserowych. Hałas odpalanych fajerwerków to ogromny stres dla ludzi i zwierząt, który prowadzić może nawet do śmierci. Środki pirotechniczne przyczyniają się też do skażenia środowiska. Warto świętować w mniej szkodliwy sposób, dlatego apelujemy do nowego rządu o wprowadzenie zmian w prawie, które pozwolą w naszym mieście zakazać stosowania i sprzedaży fajerwerków. Wasz głos też jest ważny – podpiszcie się pod naszym apelem i zachęćcie do tego znajomych!

Popieram petycję ws. zakazu sprzedaży oraz używania fajerwerków

Tryb awaryjny, czyli co uważamy w temacie budżetu naszego miasta

20 grudnia, podczas sesji rady miasta, odbyło się głosowanie nad przyszłorocznym budżetem Krakowa. „Ten budżet stawia Kraków w sytuacji trybu awaryjnego” – mówił Łukasz Gibała, lider naszego stowarzyszenia i klubu radnych.

Zobacz nagranie

Ginące zawody warte docenienia


Zima to dobry czas, aby odwiedzić Pracownię Kapeluszy i Czapek Chorąży prowadzoną przez Józefa Chorążego przy ul. Krakowskiej 35a. Pan Józef jest ostatnim w Krakowie przedstawicielem ginącego już rzemiosła, jakim jest czapnictwo. Nakryciami głowy zajmuje się od ponad 35 lat, choć tradycje prowadzonej przez niego pracowni sięgają początków XX wieku. W asortymencie salonu znajdują się m.in. czapki cywilne, studenckie, mundurowe, historyczne, rekonstrukcje oraz kapelusze. Warto w tym miejscu dodać, że wszystkie nakrycia głowy są wykonywane przez Pana Józefa ręcznie, co gwarantuje ich jakość oraz dbałość o każdy szczegół. Rzemieślnik jest bohaterem drugiego reportażu w ramach naszego nowego cyklu – „O krakowskim rzemiośle”.

O krakowskim rzemiośle #2: pracownia czapek Józefa Chorążego

Taki zegarmistrz to skarb!


Kolejnym bohaterem naszego cyklu „O krakowskim rzemiośle” jest Pan Leszek Szumlas, prowadzący przy ul. św. Benedykta 4/5 profesjonalną pracownię zegarmistrzowską „Kwestia Czasu”. Pan Leszek specjalizuje się w naprawie i serwisowaniu zegarków mechanicznych – zarówno tych nowych, jak i starszych, określanych jako vintage. W swoim rzemiośle dba o każdy szczegół, wykonując naprawy zegarków złożonych nierzadko z kilkuset elementów i wykorzystując przy nich równie wiele narzędzi, akcesoriów i części

O krakowskim rzemiośle #3: pracownia zegarmistrzowska Leszka Szumlasa

Psiaki czekają na nowy dom

W ramach naszej akcji #adoptujzkdm zachęcaliśmy w grudniu do opieki nad Bąblem, Edim, Arabeską i Hektorem. Szczegóły dotyczące psiaków znajdziecie na koncie KdM na Facebooku:

Link

Nowy odcinek podcastu, tym razem o młodych politykach i polityczkach

Za nami wybory parlamentarne. W okręgu 13, który oprócz naszego miasta obejmuje powiaty krakowski, miechowski i olkuski, mogliśmy obserwować kilkanaście debiutów politycznych. Czy więc w Krakowie jest miejsce na młodych polityków i polityczki? Zapraszamy do odsłuchania najnowszego odcinka naszego podcastu, w którym zastanawiamy się, czy młodym osobom trudno jest rozpocząć karierę polityczną w tak dużym mieście jak Kraków. O swoich doświadczeniach opowiada Aleksandra Kot – przewodnicząca organizacji politycznej Młodzi Nowocześni, najmłodsza osoba na liście Koalicji Obywatelskiej, która startowała z 15 miejsca i zdobyła prawie 5 tysięcy głosów. Audycję prowadzi Wiktoria Malinowska z Alternatywy Młodych dla Krakowa.

Koniec roku w dobrym nastroju

Koniec grudnia to wigilijne spotkania w dobrym towarzystwie – tym razem seniorów z CAS-u Azory „Nie dzieli nas wiek”. Na spotkaniu, w którym brał udział lider KdM, pojawił się też Mikołaj, który pytał seniorów, czy byli grzeczni i rozdawał prezenty. „Wziąłem więc Mikołaja na kolana i też go przepytałem. Jak równość, to równość” – skomentował Łukasz Gibała.