Nad wodą w Krakowie

Aktualności
28.07.2021

1 lipca otwarty został basen „Wandzianka” przy ul. Bulwarowej, w sąsiedztwie Zalewu Nowohuckiego. To w tej chwili jedyny odkryty basen w naszym mieście. Do 2019 roku mieszkańcy mogli korzystać z dwóch takich miejsc. Poza „Wandzianką” był to basen Clepardii przy ul. Mackiewicza, niedaleko Dworku Białoprądnickiego. W ubiegłym roku Clepardia nie działała z powodu pandemii. Potem okazało się, że jest w tak złym stanie, że wymaga przebudowy. Na nią będzie trzeba poczekać kilka lat. 

Dla blisko milionowego, drugiego co do wielkości miasta w Polsce jeden odkryty basen i dwa kąpieliska – Bagry i Przylasek Rusiecki – to stanowczo za mało. Ale w naszym mieście nie zawsze tak było. Niewielu Krakowian pamięta, że z odkrytego basenu można było kiedyś korzystać na… placu Inwalidów. Zdjęcie pływaczki, na którym w tle widać wlot ul. Sienkiewicza, zrobiono w czasach przedwojennych.  

Ale żeby przypomnieć sobie inne krakowskie odkryte kąpieliska, nie trzeba cofać się w czasie aż tak daleko. Niewiele ponad 10 lat temu zamknięta została tzw. Polfa, czyli basen przy Eisenberga. Po latach prac w tym miejscu jest już basen kryty, ze strefami SPA, fitness i siłownią. Inwestycja, w ramach której miał powstać także zbiornik na wolnym powietrzu, okazała się jednak znacznie droższa, niż szacowali urzędnicy. Na odkryty basen nie wystarczyło środków. 

Wielu mieszkańców, zwłaszcza z południa miasta, z pewnością świetnie pamięta tłumy ludzi, odpoczywających latem przy kompleksie otwartych basenów „Krakowianki” w Borku Fałęckim, przy ul. Żywieckiej Bocznej. Ten nie działa już od kilkunastu lat. Teren przejął prywatny właściciel, z którym urzędnicy jak dotąd nie dogadali się w kwestii przywrócenia w tym miejscu otwartego kąpieliska.

W dobie pandemii, praktycznie uwięzieni w mieście, podczas upałów ubiegłego lata jeszcze dobitniej przekonaliśmy się, jak bardzo potrzebne są miejsca wypoczynku nad wodą – tymczasem z roku na rok jest ich coraz mniej. Potrzebę ich tworzenia dostrzegli radni klubu Kraków dla Mieszkańców, dlatego złożyli projekt uchwały w tej sprawie. Zakłada ona na początek odtworzenie otwartych basenów przy ul. Eisenberga i w Borku Fałęckim. Docelowo przynajmniej jedno otwarte miejsce do kąpieli miałoby powstać w każdej z dzielnic Krakowa. Teraz pozostaje tylko poczekać, jak zagłosują radni pozostałych klubów w radzie miasta.