Najwyższa pora na zdecydowane działania w walce ze smogiem!

Aktualności
28.11.2018
Tomasz Fiszer – ekspert think tanku „Kraków dla Mieszkańców” oraz kandydat do rady dzielnicy Zwierzyniec z okręgu nr 1 – przekazuje z Małopolski dobre wiadomości w temacie walki ze smogiem.
W listopadzie odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego zadaniem pn. „Laboratorium Skawina”, przedstawicieli instytucji i ekspertów, którzy stanowią grupę konsultacyjno-doradczą podejmowanych działań w Skawinie w zakresie walki z „ubóstwem energetycznym”. Jako ekspert, Tomasz Fiszer uczestniczy w tym projekcie w Skawinie, gdzie pilotażowo wdrażane są działania (ocieplenie budynku, modernizacja instalacji c.o., wymiana stolarki, wymiana źródła ciepła) mające na celu wymianę źródła ciepła na bezpyłowe przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów ogrzewania w budżecie domowym, a przez to znaczące ograniczenie niskiej emisji.
Także w listopadzie, Tomasz Fiszer wziął udział jako szkoleniowiec w kolejnych warsztatach  „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko” w gminach Dobra i Polanka Wielka. Głównym celem warsztatów przeprowadzonych w kilkunastu gminach Małopolski, jest rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej efektywności energetycznej, ograniczenia niskiej emisji oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) wśród przedsiębiorców samorządowców i mieszkańców.
– Bardzo ważne jest aby działania w zakresie redukcji trującego smogu miały charakter kompleksowy i dotyczyły wielu obszarów w całej Małopolsce – mówi Tomasz Fiszer, który o czyste powietrze zabiega od wielu lat. Nie ulega wątpliwości, że smog w Krakowie nie powstaje tylko tu na miejscu. Powietrze (także to zanieczyszczone) nie zna granic. Dlatego cieszy mnie, że są gminy w naszym regionie, w których już dawno prowadzi się działania, mające na celu redukcję emisji z niskosprawnych źródeł ciepła, opalanych wątpliwej jakości paliwami stałymi. To jest dopiero początek, widzimy i czujemy, że wiele pracy jeszcze przed nami! – podkreśla ekspert.