Nowa galeria handlowa na… Błoniach

Aktualności
01.04.2016

Prezydent Majchrowski zabetonowuje sztandarowy zielony kawałek Krakowa. Na Błoniach stanie największa w Krakowie Galeria Handlowa. Władze miasta zamiast oddychania proponują nam kupowanie. Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa dotarło do dokumentów i nagrań rozmów, z których wynika, że urzędnicy miejscy wkrótce wydadzą pozwolenie na zabudowę ponad połowy powierzchni Błoń.

 

W ustalenia z przyszłym właścicielem galerii miał być osobiście zaangażowany prezydent Jacek Majchrowski. Co miasto będzie z tego miało? Inwestor ma rozwiązać potężny problem władz miasta, jakim jest pusty i niewykorzystany Stadion Wisły Kraków. Poszukiwania sponsora tytularnego dla stadionu miejskiego ciągną się bezskutecznie od lat. Operator galerii zostać ma takim właśnie sponsorem w zamian za pozwolenie na wybudowanie centrum handlowego na Błoniach. Deal z Majchrowskim ma polegać na podpisaniu na 10 lat umowy sponsorskiej, zgodnie z którą przez ten okres dofinansowanie stadionu ma sięgnąć 40% całkowitych kosztów budowy galerii. Inwestor ma także stworzyć ogromny, trzypoziomowy i darmowy dla mieszkańców parking podziemny. Można się spodziewać, że w tej sytuacji parking pod Muzeum Narodowym będzie już kompletnie pusty.

 

Budowa może ruszyć za rok, ponieważ wcześniej konieczna jest zmiana obowiązującego na terenie Błoń planu zagospodarowania przestrzennego. Ten, który jest, nie pozwala na żadną zabudowę. Jak wynika z ustaleń Logicznej Alternatywy, prace nad nowym planem już trwają – ale są utajnione, wie o nich zaledwie kilku urzędników miejskich. Nowa galeria ma być jedną z największych albo nawet największą w Polsce. Inwestor chce stworzyć obiekt o łącznej powierzchni 250 tysięcy metrów kwadratowych (sic!), z czego powierzchnia handlowa ma zajmować 150 tys. m2. Tylko jeden poziom nowego centrum handlowego ma być nad powierzchnią gruntu, co – przy tak ogromnej powierzchni – wymagać będzie największych jak dotąd w Krakowie robót ziemnych.

 

Jak zapowiadają członkowie Logicznej Alternatywy, w poniedziałek ujawnią wszystkie posiadane dokumenty i nagrania rozmów. Ujawnią również, kim jest tajemniczy inwestor.

 

AKTUALIZACJA:

Dementi

Nasza informacja o budowie galerii handlowej na Błoniach była oczywiście primaaprilisowym żartem. Fakt, że sporo osób w nią uwierzyło, utwierdza nas jednak w przekonaniu, że betonowanie Krakowa za przyzwoleniem władz miasta z prezydentem Majchrowskim na czele jest oczywiste i oburzające dla wielu mieszkańców. Naszym żartem chcieliśmy zwrócić uwagę na ten problem i, sądząc choćby z reakcji facebookowiczów, udało się, z czego się niezmiernie cieszymy 🙂