Obciach Miesiąca: czerwiec 2015

Nasze działania
30.06.2015

List „gratulacyjny” dla zwycięzcy:

Przeczytaj
36,4%
UMK płaci zakonowi za parking dla urzędników
29,5%
Budżet niezbyt obywatelski
18,2%
Mieszkańcy więcej płacą za śmieci, choć nie muszą
9,1%
Koniec z plażą nad Wisłą
6,8%
Policja nie chce znakować rowerów
Wyniki czerwcowego Obciachu Miesiąca

Budżet niezbyt obywatelski

Mieszkańcy Krakowa skarżą się na niewłaściwy sposób przeprowadzania weryfikacji wniosków zgłoszonych w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Wnioski były odrzucane z niejasnych lub absurdalnych powodów, których często nie uzasadniano w żaden sposób. Część wniosków została zweryfikowana w sposób pobieżny lub oceniona negatywnie bez wyraźnych podstaw. Urzędnicy odrzucili aż 1/3 wszystkich zgłoszonych projektów ogólno miejskich.

Czytaj więcej
UMK płaci zakonowi za parking dla urzędników

30 tys. zł – tyle rocznie Urząd Miasta Krakowa płaci Zakonowi Franciszkanów za zlokalizowany przy Magistracie parking dla urzędników. Kwota ta obejmuje jedynie dni kiedy odbywają się sesje rady miasta (rocznie są to 22-24 sesje), a więc za jeden dzień wynajmu miasto płaci około 1,2 tys. zł. Radnym nie wystarcza parking przed UMK ani ten zlokalizowany przy pomniku Dietla – urzędnicy tłumaczą, że w ścisłym centrum miasta obowiązuje strefa płatnego parkowania, więc radni przyjeżdżający na sesje pozostawiając w niej samochód musieliby uiszczać opłaty.

Czytaj więcej
Mieszkańcy więcej płacą za śmieci, choć nie muszą

Krakowscy urzędnicy nałożyli na mieszkańców wyższe opłaty za wywóz śmieci, niż to było konieczne. Powód? W magistracie nie potrafili oszacować, jaką ilość odpadów produkują krakowianie. Efekt jest taki, że za usługę płacimy więcej, niż powinniśmy. Tylko w tamtym roku z tego powodu do kasy miasta trafiło dodatkowo ponad 30 mln złotych. W tym nadwyżka wynosi już 8 mln zł.

Czytaj więcej
Koniec z plażą nad Wisłą 

Wszystko wskazuje na to, że po tym sezonie zarówno plaża, jak i towarzyszący jej budynek oraz barka z basenem znikną z okolic hotelu Forum. Właściciel obiektów wciąż nie zgadza się z uchwalonym w 2013 r. planem zagospodarowania dla bulwarów wiślanych. Urzędnicy zaś nie zamierzają ustąpić.

Czytaj więcej
Policja nie chce znakować rowerów

Policja w Krakowie od kilku miesięcy zaprzestała znakowania rowerów. Funkcjonariusze tłumaczą, że mają przestarzały sprzęt. Problem jest też z przetrzymywaniem i przetwarzaniem danych. Takich problemów nie mają policjanci z innych zakątków Polski. Rowery są znakowane m.in. we Wrocławiu, Poznaniu czy Trójmieście.

Czytaj więcej