Obciach Miesiąca: marzec 2015

Nasze działania
30.03.2015

List „gratulacyjny” dla zwycięzcy:

Przeczytaj
37,7%
Kolejne nieprawidłowości związane z Kraków Areną
24,6%
Minimum 6 tys. mandatów miesięcznie w MPK
18%
Decyzja o eksmisji rodziny Święchów
11,5%
Powołanie Zarządu Zieleni Miejskiej
8,2%
Nowy ranking zieleni w miastach - Kraków w ogonie
Wyniki marcowego Obciachu Miesiąca

Minumum 6 tys. mandatów wystawianych miesięcznie w pojazdach MPK

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wybrał firmę, która przejmie zadanie kontrolowania biletów w pojazdach komunikacji miejskiej. Wśród wymogów umownych stawianych przed nową firmą zawarto między innymi minimalną liczbę mandatów (określoną na 6 tys.), jaką kontrolerzy tej firmy muszą wystawiać miesięcznie.

Czytaj więcej

Afera podsłuchowa w Kraków Arenie

Gazeta Krakowska opublikowała serię nagrań rozmów prezesa Agencji Rozwoju Miasta Zbigniewa Rapciaka (który zarządza Kraków Areną) ze swoimi podwładnymi. Z nagrań wynika, że prezes próbował zyskać przychylność straży pożarnej w zamian za bilety na imprezy  organizowane w hali, przyznawał się do braku odpowiednich kompetencji do zarządzania takim obiektem oraz stwierdzał, że firma, która wygrała konkurs na sponsora tytularnego KA była „nagrana”.

Czytaj więcej

Decyzja o eksmisji rodziny Święchów

Krakowscy urzędnicy zdecydowali o eksmisji rodziny z trójką małych dzieci (najmłodsze ma miesiąc) pomimo, że Ci opłacali czynsz za zajmowane przez nich 18-metrowe mieszkanie komunalne. Rodzina ta 3 lata temu bez decyzji urzędników zajęła puste mieszkanie komunalne – Zarząd Budynków Komunalnych zgodził się, że mogą w nim zamieszkać pod warunkiem przeprowadzenia remontu (za który sami zapłacili). Otrzymali również książeczkę czynszową i od tej pory regularnie i w terminach dokonywali wpłat. Po 3 latach urzędnicy uznali, że zajmują ten lokal nielegalnie i zdecydowali o eksmisji.

Czytaj więcej

Powołanie Zarządu Zieleni Miejskiej

Rada Miasta Krakowa zdecydowała o utworzeniu nowej jednostki – Zarządu Zieleni Miejskiej, który zacznie działać 1 lipca 2015 roku. Docelowo w Zarządzie Zieleni Miejskiej zatrudnionych będzie 40 osób. Nowa Na wynagrodzenia dla jej pracowników w 2015 roku zabezpieczono 1 mln 52 tys. zł – co w przeliczeniu na jednego pracownika daje kwotę aż 8766 zł miesięcznie! W 2016 roku, kiedy wzrośnie liczba osób zatrudnionych w Zarządzie Zieleni Miejskiej, miasto chce przeznaczyć na wynagrodzenia aż 3 mln 752 tys. zł (czyli 7816 zł na osobę miesięcznie).

Czytaj więcej

Nowy ranking zieleni w miastach – Kraków w ogonie

BIQData i MojaPolis na podstawie badań Głównego Urzędu Statystycznego opublikowały ranking ilości terenów zielonych w polskich miastach. W czołówce znalazły się m.in. Sopot (tereny zielone zajmują 56% powierzchni miasta), Zielona Góra (47%) i Katowice (46%). W środku stawki uplasowały się m.in. Kielce (24%) oraz Warszawa (20%). Kraków znalazł się wśród miast, w których zieleni jest najmniej – zajmuje ona jedynie 9% powierzchni miasta.

Czytaj więcej