Pierwsze maski antysmogowe uszyte

Nasze działania
14.02.2017

Wczoraj odbyły się pierwsze warsztaty szycia masek antysmogowych, zorganizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa i Pracownię .faron. Wzięło w nich udział piętnaście osób, które miały szansę pod okiem profesjonalistów uszyć od podstaw maseczkę antysmogową.  Wyszło perfekcyjnie, dzięki czemu uczestnicy mogli wrócić do domu we własnych maseczkach.

Wszyscy mieli do dyspozycji własną maszynę do szycia, wachlarz różnorodnych materiałów do wyboru oraz wszelkie potrzebne narzędzia do pracy. Nad przebiegiem warsztatów czuwali nauczyciele z Pracowni .faron, którzy pomagali i służyli radami, aby każdy – nawet bez doświadczenia – był w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Efekt: pierwsze 15 osób ma już swoją własną, dopasowaną do twarzy maseczkę antysmogową.

Z tego, co udało nam się dowiedzieć tylko dwie spośród obecnych osób miały doświadczenie w szyciu. To oznacza, że większość nie tylko wróciła do domu we własnej maseczce, ale też z nową umiejętnością, jaką jest szycie na maszynie. Być może teraz, skoro już potrafią to robić, będą w stanie uszyć kolejne, dla rodziny i najbliższych – opowiada Ada Siudy z zarządu LA. –  Przygotowaliśmy dla uczestników wiele wzorów materiałów do wyboru, jednak zdecydowanie wygrywał motyw z kwiatami. Może to taki symbol: rośliny jako tarcza przed smogiem – dodaje z uśmiechem.

IMG_8437
IMG_8437
IMG_8500
IMG_8500
IMG_8584
IMG_8584
IMG_8551
IMG_8551
IMG_8666
IMG_8666
IMG_8675
IMG_8675
IMG_8547
IMG_8547
IMG_8507
IMG_8507
IMG_8442
IMG_8442

Bodźcem do zorganizowania warsztatów była fatalna jakość powietrza w ostatnim miesiącu. Według wyliczeń Logicznej Alternatywy styczeń 2017 roku był pod względem smogu najgorszym miesiącem od roku 2010. W efekcie Krakowianie masowo wykupywali maseczki antysmogowe i były takie okresy, gdy trudno było dostać choćby jedną sztukę. – Dodatkowym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się przeprowadzić te warsztaty, są kwestie finansowe – wyjaśnia Łukasz Gibała, lider Logicznej Alternatywy. – W sklepie koszt jednej maseczki to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Nie każdego na to stać, a każdy chciałby mieć szansę chronić się przed skutkami smogu w naszym mieście. Jak się okazało, zainteresowanie Krakowian było bardzo duże, już po kilku godzinach od rozpoczęcia rejestracji na warsztaty nie mieliśmy żadnych wolnych miejsc – dodaje.

Początkowo organizatorzy przewidzieli 8 tur, w których miało wziąć udział po 5 osób.  Zainteresowanie było jednak na tyle duże, że postanowili zwiększyć liczbę uczestników z 40 do 64 osób.  Ale i to nie wystarczyło, aby każdy chętny mógł skorzystać z warsztatów. Lista rezerwowa sięga w tym momencie ponad dwustu osób, dlatego Logiczna Alternatywa i Pracownia .faron myślą o dodatkowych terminach, aby sprostać zainteresowaniu mieszkańców.

Kolejne warsztaty odbędą się w najbliższy czwartek, a ostatnie z dotychczas zaplanowanych w sobotę, 18 lutego.