Pogotowie Obywatelskie ma już 5 lat!

Nasze działania
13.04.2022

Doradzamy, pomagamy pisać pisma urzędowe, interweniujemy w Magistracie i miejskich jednostkach – a to wszystko w sprawach zgłaszanych nam przez mieszkańców. Pogotowie Obywatelskie, prowadzone przez prawników stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców, ma już prawie 5 lat. Przez ten czas przewinęło się przez niego ponad 5,5 tysiąca osób, które potrzebowały pomocy w rozwiązaniu rozmaitych problemów.

5 lat pomagania

Pogotowie Obywatelskie zaczęło działać 19 czerwca 2017 roku i zostało powołane, kiedy stowarzyszenie działało jeszcze pod nazwą Logiczna Alternatywa dla Krakowa (nazwa została zmieniona po wyborach samorządowych 2018 roku). Decyzja o udzielanych bezpłatnie poradach prawnych była pokłosiem poprzedniej akcji – w ramach której prawnicy pomagali mieszkańcom w sporach z deweloperami. Z możliwości rozmowy z prawnikiem chciało wówczas skorzystać także wiele osób z innymi problemami, np. kłopotami mieszkaniowymi. – Widząc, jak bardzo osamotnieni w sporach z miejską biurokracją są Krakowianie, nie mogliśmy zostawić ich samym sobie – mówił w 2017 roku Łukasz Gibała na konferencji prasowej, inaugurującej działanie Pogotowia Obywatelskiego.

Jakie sprawy?

Tematy, z jakimi zgłaszają się do Pogotowia mieszkańcy, są bardzo różne – od podejrzanych wycinek drzew, przez dziurawe chodniki, zaśmiecone tereny zielone czy problemy z uzyskaniem mieszkania komunalnego, po planowaną w sąsiedztwie zabudowę. Czasem prawnicy są w stanie pomóc już w trakcie rozmowy telefonicznej, częściej jednak wspierają w pisaniu urzędowych pism. W sprawach istotnych dla całych grup mieszkańców pisemnie interweniuje już bezpośrednio stowarzyszenie albo jego lider, Łukasz Gibała, jako miejski radny.

Jak to działa?

Skontaktować się z prawnikami Pogotowia Obywatelskiego można na wiele sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie z formularza na stronie internetowej www.pogotowieobywatelskie.pl. Można także zadzwonić, napisać maila albo wiadomość na Facebooku – albo po prostu zajrzeć przy okazji do biura stowarzyszenia i tam ustalić termin rozmowy z prawnikiem. Wszystkie namiary na Pogotowie Obywatelskie poniżej.

pogotowie@krakowdlamieszkancow.com

(+48) 516 381 647

Magdalena: Facebook

Filip: Facebook