Ruszyła akcja „mJEŻkanko”

Nasze działania
04.08.2020

Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców i Fundacja Czarny Pies i Biały Kot od wczoraj zbierają zapisy na domki dla jeży. Skąd pomysł na tę akcję? – Myśląc o gatunkach zwierząt zagrożonych wyginięciem większość z nas nie pomyśli o jeżach. A tymczasem naukowcy szacują, że już w 2025 roku na świecie może nie być tych zwierząt żyjących dziko – mówią organizatorzy.
– Coraz mniej zieleni, coraz więcej betonu i samochodów to dla jeży w mieście potężne zagrożenia. Dlatego postanowiliśmy coś dla nich zrobić – dodają.
Zapisy na domki dla jeży ruszyły w poniedziałek, 3 sierpnia, o godzinie 18.00 i od początku cieszą się dużym zainteresowaniem. Zgłosić swój udział w akcji można za pośrednictwem strony internetowej www.mJEZkanko.pl. Na chętnych czeka jeszcze kilkadziesiąt z przygotowanych przez organizatorów 150 mJEŻkanek. Zgłaszać się mogą tylko osoby fizyczne, jedno gospodarstwo domowe może otrzymać jeden domek. Ale to wszystko pod warunkiem, że mamy odpowiednie miejsce do ustawienia budki we własnym ogrodzie albo zgodę spółdzielni mieszkaniowej, na terenie której stanie domek. W formularzu zgłoszeniowym należy wskazać to miejsce, a po ustawieniu budki wysłać jej zdjęcie – na tej podstawie powstanie interaktywna mapa mJEŻkanek.
Po co jeżom domki? Najbardziej są im potrzebne w miesiącach zimowych, bo wtedy te kolczaste zwierzaki hibernują. I wtedy właśnie najbardziej potrzebują bezpiecznego miejsca, jakim jest budka. Warto wiedzieć, że jeże są w Polsce pod ścisłą ochroną. Są to zwierzęta bardzo pożyteczne – tępią szkodniki, np. ślimaki czy gąsienice, ale także małe gryzonie. Dlatego są wielkimi sojusznikami roślin, jakie uprawiamy w naszych ogródkach przydomowych czy przyblokowych.
Tak właśnie wygląda budka przygotowana przez Fundację Czarny Pies i Biały Kot: