Spotkanie z mieszkańcami Łęgu: będzie wyczekiwany remont ulicy Niepokalanej Panny Marii?

Aktualności
22.10.2019

W środowe popołudnie 16 października Łukasz Gibała, lider klubu radnych Kraków dla Mieszkańców oraz Jakub Łoginow, radny Czyżyn, również z Krakowa dla Mieszkańców, spotkali się z mieszkańcami okolic ul. Niepokalanej Panny Marii w krakowskim Łęgu. Wniosek był oczywisty: przebudowa tej ulicy jest konieczna. Radni zadeklarowali, że jeśli nie znajdzie się ona w projekcie budżetu miasta na 2020 rok, klub Kraków dla Mieszkańców złoży w tej sprawie poprawkę.

O gruntowny remont tej niewielkiej ulicy w Łęgu mieszkańcy wspólnie z radą dzielnicy walczą od 20 lat. Inwestycja jest nie do udźwignięcia dla dzielnicy – jej koszt niemal dziesięciokrotnie przewyższa roczny budżet Czyżyn. Konieczne są pieniądze z budżetu miasta. Kraków dla Mieszkańców tematem zajmuje się od roku 2016, wówczas jeszcze jako Logiczna Alternatywa. Wtedy ZIKiT w odpowiedzi na interwencję stowarzyszenia zapewniał, że będzie wnioskować o wprowadzenie tej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej w taki sposób, żeby jej projektowanie rozpoczęło się w 2017 roku, a budowa zakończyła w 2020 roku. – Niestety, wciąż nic w tej sprawie się nie wydarzyło, bo wciąż władze miasta widzą pilniejsze inwestycje, a na tę z roku na rok brakuje pieniędzy – komentuje Łukasz Gibała. Wtóruje mu Jakub Łoginow: – Łęg geograficznie leży niemal w środku Krakowa, jednak ma charakter osiedla peryferyjnego. I niestety tak właśnie, jak peryferia, jest traktowany przez Jacka Majchrowskiego i jego urzędników. Nie jest to zresztą jedyny taki przypadek. W Krakowie jest około 100 takich zapomnianych przez władze miasta ulic – mówi. Radny Czyżyn podkreśla, że zadaniem władz Krakowa jest zapewnienie wszystkim mieszkańcom podstawowych standardów cywilizacyjnych. – Ulica Niepokalanej Panny Marii jest w fatalnym stanie, nie ma chodników, nie ma kanalizacji burzowej, przez co jest regularnie zalewana. Konieczna jest też wymiana wszystkich instalacji – w przypadku tych wodociągowych często dochodzi do awarii. To wstyd, że w Krakowie wciąż są takie miejsca – dodaje Łoginow. Podczas spotkania licznie zebrani mieszkańcy wskazywali, że problemem są już nawet jeżdżące tamtędy autobusy – przy większej prędkości powodują takie drgania z powodu zniszczeń ulicy, że można się wręcz obawiać o stabilność własnych domów.

Radni Krakowa dla Mieszkańców zapowiedzieli nie tylko złożenie poprawki do budżetu miasta, zgodnie z którą już w 2020 roku zapewnione byłyby środki na projektowanie przebudowy ulicy Niepokalanej Panny Marii. Planują również kolejne kroki. Drugim mają być podobne działania związane z remontem sąsiedniej, również czekającej na to od dawna, ulicy Longinusa Podbipięty. Ich zdaniem prace w tym przypadku powinny się zacząć natychmiast po przebudowie ulicy Niepokalanej Panny Marii, bo ze względu na możliwy paraliż komunikacyjny w tym rejonie nie mogą być prowadzone równocześnie na obu ulicach.