Stop betonowaniu! Bezpłatna pomoc prawna dla mieszkańców Krakowa

Aktualności
18.05.2017

W ostatnim czasie zaskakująco duża była liczba doniesień medialnych o kontrowersyjnych pozwoleniach na zabudowę wydanych przez krakowskich urzędników na niekorzyść mieszkańców. Skłoniło to Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa do uruchomienia bezpłatnej pomocy prawnej dla Krakowian, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez deweloperów i urzędników.

Skala niekompetencji krakowskich urzędników jest porażająca. Zgodę na powstanie wysokiego biurowca przy rondzie Młyńskim wydano dzień przed wejściem w życie planu zakładającego na tym obszarze niską zabudowę. Z kolei inwestor, który zamierza wybudować apartamentowiec zaledwie trzy metry od wałów wiślanych, niedaleko Wawelu, otrzymał zgodę dzięki temu, że urzędnicy zwolnili go z przestrzegania niektórych zapisów ustawy o „Prawie wodnym”.

Przy ul. Okulickiego, 6 metrów od okien mieszkańców, ma powstać stacja benzynowa. Urzędnicy wydali zgodę przed wejściem w życie planu miejscowego, który zakazałby budowy stacji paliw w tym miejscu. Przez wydanie zezwolenia na budowę domów jednorodzinnych Woli Justowskiej grozi zabudowanie przebiegającego tam korytarza przewietrzania miasta. Bloki mają powstać także przy Parku Lotników. Zgody udzielono na kilkanaście dni przed objęciem tego obszaru ochroną przed wysoką zabudową…

Przykre jest to, że krakowscy urzędnicy interes deweloperów stawiają ewidentnie ponad interesem Krakowian. Dość tego! – mówi Łukasz Gibała, lider Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa. – Każdy mieszkaniec Krakowa, który czuje się poszkodowany na skutek tych działań, otrzyma od nas bezpłatne wsparcie prawne. Koniec z samowolą urzędników. Zysk deweloperów nie jest najważniejszy. Nie mogą dostawać pozwoleń na budowanie wszędzie, gdzie tylko zechcą – dodaje Gibała.

Chaotyczna zabudowa Krakowa oburza coraz więcej Krakowian. Ich zażalenia są niestety lekceważone. W starciu z urzędem mieszkańcy mogą czuć się bezradni, dlatego Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa postanowiło wyjść naprzeciw ich potrzebom.

Czekamy zarówno na pojedyncze osoby, jak i na grupy czy wspólnoty mieszkańców. W każdy możliwy sposób będziemy starali się pomóc. Bezpłatnej pomocy prawnej udzielać będziemy w siedzibie Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa przy ul. Królewskiej 63 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 –  17.00 – informuje Adrianna Siudy z zarządu LA.

Krakowianie mogą także uzyskać wsparcie Logicznej Alternatywy dzwoniąc pod numer: 516 381 647 lub wysyłając e-mail na adres:  biuro@logicznaalternatywa.pl.

 

IMG_3455