Łukasz Gibała chce stworzyć park w centrum Krakowa

Aktualności
24.07.2018

Łukasz Gibała zadeklarował, że jeśli zostanie prezydentem Krakowa, miasto wykupi cały kompleks terenów poszpitalnych w rejonie Wesołej i otworzy w tym miejscu gęsto zazieleniony, ogólnodostępny park dla wszystkich Krakowian. – Mieszkańcom to się po prostu należy – uważa lider stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa.

W związku z przenosinami szpitala Uniwersyteckiego, który z ul. Kopernika przeprowadza się na Prokocim, Kraków zyskał szansę przejęcia całego kompleksu budynków wraz z przyległymi działkami w rejonie Wesołej. Łukasz Gibała uważa, że poszpitalny teren na Grzegórzkach można zmienić w nowy, zielony salon Krakowa, dzięki któremu Śródmieście, zdominowane przez turystów, na powrót będzie służyło mieszkańcom.

– Wyobraźmy to sobie: 3 minuty spacerem od Rynku Głównego możemy mieć w Krakowie nowe, większe Planty – z alejkami spacerowymi, stawami, kawiarenkami… Czy to nie brzmi wspaniale? – uśmiecha się Gibała i dodaje: – Dlatego jestem zdumiony, że władze miasta nie podjęły dotychczas żadnych starań, ani nie wykazały woli walki o te tereny. Obawiam się, że pozwolą, by ten atrakcyjny grunt przeszedł na własność deweloperów. A wszyscy dobrze wiemy, czym to się skończy – dogęszczoną zabudową, hotelami, brzydkimi blokami i jeszcze większymi korkami w centrum. Nie możemy na to pozwolić! Jesteśmy to winni także przyszłym pokoleniom, bo taka okazja może się już nie powtórzyć – alarmuje lider LAdK.

Według Łukasza Gibały centrum Krakowa powinno wrócić do rąk mieszkańców, a nie tylko służyć jako imprezowe zagłębie dla turystów. Jestem przekonany, że podobnie jak ja myśli większość Krakowian. Dlatego mam nadzieję, że zaufają mi i wspólnie odzyskamy Wesołą, dzięki czemu Kraków stanie się bardziej zielony i zdrowy. To po prostu możliwe! – deklaruje Gibała.

Tak może wyglądać Wesoła sprzedana deweloperom...
... a tak jako proponowany przez Łukasza Gibałę park

Zielona Wesoła to:
– więcej tlenu w centrum miasta
– rozległa przestrzeń rekreacyjna dla wszystkich Krakowian
– miejski park 3 minuty od Rynku Głównego
– urokliwe miejsce na pikniki i spotkania
– place zabaw dla najmłodszych
– imprezy plenerowe na świeżym powietrzu
– miejsce wytchnienia zarówno latem, jak w zimie

Wesoła sprzedana deweloperom to:
– dogęszczona zabudowa mieszkaniowa na Grzegórzkach
– zwiększone korki w centrum
– jeszcze większe problemy z parkowaniem
– wysokie biurowce i bloki w samym centrum psujące krajobraz
– zwiększone zatłoczenie w Śródmieściu