Zadbaj o dobre powietrze w Twoim domu, zbuduj oczyszczacz za 380 zł!

Nasze akcje
08.02.2018

Po akcjach szycia maseczek antysmogowych i rozdawania skrzydłokwiatów stowarzyszenie Logiczna Alternatywa dla Krakowa proponuje nowy, skuteczny i przede wszystkim tani sposób na walkę ze smogiem. Od dziś na stronie www.zbudujoczyszczacz.pl można obejrzeć film pokazujący, jak za 380 zł zrobić własny, skuteczny oczyszczacz powietrza.

Pierwszy tydzień lutego minął pod znakiem przekroczeń norm zanieczyszczenia powietrza nawet o trzysta procent. To wyraźny znak, że Kraków nadal przegrywa w walce ze smogiem. Jak sprawić, żeby powietrze w naszym najbliższym, domowym otoczeniu było czyste? Jest na to prosty i tani sposób – oczyszczacz powietrza, który można zrobić samemu.

Od kilku lat konsekwentnie pomagamy mieszańcom Krakowa w walce ze smogiem. Po dwóch edycjach warsztatów szycia maseczek antysmogowych, z których skorzystało już ponad 200 osób, postanowiliśmy pójść o krok dalej. Udało nam się stworzyć skuteczny  i niedrogi oczyszczacz powietrza w wersji „zrób to sam” – mówi lider Logicznej Alternatywy dla Krakowa, Łukasz Gibała.

Oczyszczacz składa się z filtru HEPA, wentylatora i kartonowej obudowy, a czas potrzebny do jego przygotowania to kilkadziesiąt minut. Film instruktażowy, prezentujący krok po kroku realizację projektu, można obejrzeć na stronie http://www.zbudujoczyszczacz.pl/. Pomysł budowy oczyszczacza narodził się dzięki Konradowi Lisowi, który już kilka lat temu postawił sobie za cel skonstruowanie takiego urządzenia. – Zdecydowałem się na to, bo moje dzieci w sezonie smogowym wciąż chorowały, a dostępne na rynku oczyszczacze były bardzo drogie.  I zadziałało – skończyły się problemy z ciągłym kaszlem dzieciaków – mówi Konrad. Wspólnie z Logiczną Alternatywą udało mu się stworzyć oczyszczacz skuteczniejszy niż poprzedni, dzięki temu, że do dyspozycji miał należący do stowarzyszenia miernik jakości powietrza.  – Testowaliśmy różne wentylatory i filtry, żeby znaleźć takie rozwiązanie, które działa najlepiej, a wciąż jest w miarę tanie – opowiada Konrad Lis. Wyniki testu skuteczności oczyszczacza są częścią filmu instruktażowego Logicznej Alternatywy dla Krakowa.

Zwracam się do mediów, aby pomogły nam dotrzeć z informacją o oczyszczaczu do mieszkańców Krakowa i innych miast, które mają problem ze smogiem. Jeśli uda nam się  w ten sposób bardziej uwrażliwić ludzi na temat tego, jak można samemu bronić się przed zanieczyszczeniem powietrza, będzie to nasz wspólny sukces – dodaje Gibała.

Do wymiany uwag i pomysłów dotyczących oczyszczacza posłuży grupa na Facebooku „Oczyszczacz powietrza – zrób go sam”, działająca pod linkiem bit.ly/oczyszczacz.

IMG_2965