#ZajerzystyKraków: na Krakowian czeka kolejna pula budek dla jerzyków

Nasze działania
24.10.2019

Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców wkrótce ponownie uruchomi zapisy na budki lęgowe dla jerzyków. Będzie to już druga tura akcji. W pierwszej do rąk Krakowian trafiło 100 budek. Tym razem będzie ich 200. – Nie wahaliśmy się ani chwili. Ostatnie zapisy trwały zaledwie 7 minut – tyle czasu potrzebowało 100 osób, żeby się zgłosić. To oznacza, że Krakowianie chcą zapraszać jerzyki do naszego miasta – mówi  Łukasz Gibała, lider klubu radnych i stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców. Zapisy startują 7 listopada o godz. 18.00.

Przypomnijmy – jerzyki to niewielkie ptaszki, ale nie ma lepszej niż one broni w walce z komarami. Dorosły osobnik w ciągu doby jest w stanie upolować od 4 tysięcy do nawet 20 tysięcy owadów, w tym głównie komarów i meszek. Żyją w miastach, ale ich liczba ostatnio gwałtownie spadła, bo otwory wentylacyjne i szczeliny w budynkach, w których gniazdują, są masowo zatykane przy termomodernizacji. Stąd pomysł, żeby w Krakowie pojawiło się mnóstwo budek lęgowych dla jerzyków.

Żeby otrzymać od Krakowa dla Mieszkańców budkę dla jerzyków, wystarczy 7 listopada o godz. 18.00 wejść na stronę internetową www.zajerzystykrakow.pl i wypełnić prosty formularz. Trzeba w nim podać lokalizację nowego domku dla jerzyków – warunek jest taki, że musi to być na terenie Krakowa. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie od osób prywatnych, a jedna osoba może dostać jedną budkę. Odebrać je będzie można w biurze KdM przy ul. Kazimierza Wielkiego 60 w jednym z wyznaczonych przez organizatorów terminów. Razem z budką otrzymamy instrukcję, gdzie i w jaki sposób ją zwiesić, żeby najlepiej służyła jerzykom.

Po sukcesie pierwszej tury akcji #ZajerzystyKraków organizatorzy przygotowali także filmik instruktażowy, dzięki któremu można samemu zmontować budkę lęgową. Można go zobaczyć również na stronie www.zajerzystykrakow.pl. Posiadacze budek proszeni są także o wysyłanie zdjęć zawieszonych już domków dla jerzyków – dzięki nim postanie interaktywna mapa #ZajerzystegoKrakowa.

Pomysł przywędrował do naszego miasta z niedalekiego Tarnowa. Akcję „#ZajerzystyTarnów!” prowadzi tarnowski radny i lider klubu Nasze Miasto Tarnów, Tomasz Olszówka, z którym Łukasz Gibała współpracuje w ramach inicjatywy Energia Miast.