Zielona Linia Krakowa dla Mieszkańców

Nasze działania
14.04.2022

Masz wątpliwości czy wycinka, którą widzisz jest legalna? Zadzwoń do nas, a my to sprawdzimy!

Nasze stowarzyszenie od 2016 roku prowadzi tzw. „Zieloną Linię” – czyli możliwość zgłoszenia podejrzanej wycinki drzew. Szybko badamy każdą sprawę i interweniujemy, jeśli okaże się ona niezgodna z prawem.

Coraz mniej drzew

Zbyt mało terenów zielonych to ogromny problem Krakowa. Wiąże się on z innym, największym krakowskim problemem, czyli smogiem. Tymczasem w naszym mieście co roku legalnie wycina się kilkanaście tysięcy drzew – tylko w roku 2015 było ich ponad 16 tys. Oprócz tej legalnej wycinki mamy do czynienia z wycinaniem drzew nielegalnie. Skali tego zjawiska nie znamy i trudno ją oszacować. Obawiamy się jednak, że jest ona duża. O nieszanowaniu istniejącej zieleni i wycinaniu drzew bez pozwolenia głośno jest w ostatnich dniach choćby w kontekście budowanego w Czyżynach osiedla Avia.

Zaangażowanie mieszkańców

W przypadku osiedla Avia szybko skrzyknęli się i zainterweniowali mieszkańcy. Rozpętali medialną burzę – dzięki czemu najprawdopodobniej uchronią część istniejących drzew. Ale nie możemy liczyć na to, że za każdym razem mieszkańcy będą mieli na tyle dużo energii i determinacji, żeby skutecznie walczyć z bezmyślnym i bezprawnym niszczeniem zieleni.

Zielona Linia – jak to działa?

W takich sytuacjach pomoże Zielona Linia. Wystarczy jeden telefon lub SMS pod numer 534 050 098 albo mail na adres pogotowie@krakowdlamieszkancow.com, a nasi prawnicy natychmiast zainterweniują. Sprawdzimy, czy wycięcie drzewa jest legalne, a o wynikach tej kontroli poinformujemy osobę, która zgłosiła sprawę. To nie koniec – jeśli dzięki sygnałowi od mieszkańców wykryjemy nielegalną wycinkę, błyskawicznie poinformujemy o tym Policję i Straż Miejską, a potem będziemy monitorować ich działania.

Ten problem dotyczy nas wszystkich

Problem niszczenia zieleni w Krakowie dotyczy nas wszystkich. „Zielona Linia” będzie miała sens tylko pod warunkiem, jeśli zgłosicie nam podejrzaną według Was sytuację.