Jak mądrze dokarmiać ptaki?

Publikacje
12.04.2023
WERSJA NR 1 WERSJA NR 2
druga wersja

Pomimo stale upowszechnianych akcji informacyjnych i montowanych w parkach tabliczek z instrukcjami, nadal wiele osób jest przekonanych, że ptaki można dokarmiać chlebem. Jest to jednak mylne wyobrażenie, które może wyrządzić im więcej krzywdy niż pożytku. Dzikie ptaki warto dokarmiać, szczególnie w okresie zimowym, kiedy samodzielne zdobywanie pożywienia jest uciążliwe, ale należy to robić z głową. Nieodpowiednie pokarmy mogą powodować niedobory i szkodzić ptakom, powinniśmy więc postępować w mądry i przemyślany sposób. Dlatego właśnie przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących odpowiedzialnego dokarmiania ptaków.

  1. Nie dokarmiaj ptaków chlebem!

Pieczywo, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest właściwym składnikiem ptasiej diety. Podczas trawienia chleba wytwarzany jest kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, wywołując biegunki i inne poważne schorzenia. Zawarte w chlebie sole mogą także prowadzić do odwonienia ptasich organizmów. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na to, że rozrzucany w nieodpowiednich miejscach chleb szybko pleśnieje, a od niego mogą zatruwać się również inne zwierzęta.

  1. Nie wrzucaj pokarmu do wody!

Pokarm dla ptaków wrzucany do zbiorników wodnych szybko się psuje, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Z tego względu najlepiej na dokarmianie wybierać specjalnie do tego przeznaczone, suche miejsca, np. przy brzegu oraz dobierać taką ilość pokarmu, aby ptak zjadł go w całości w naszej obecności.

  1. Dokarmiaj jedynie podczas śniegu i mrozu!

Warto pamiętać, aby dokarmianie ptaków rozpocząć w momencie, kiedy zalegający śnieg uniemożliwia im samodzielne znajdowanie pożywienia, a zakończyć wraz z początkiem wiosny. W czasie odwilży, kiedy temperatura jest dodatnia, starajmy się ograniczyć, a z czasem całkiem zaprzestać dokarmiania ptaków. Wraz ze wzrostem temperatury mają one mniejszy apetyt, a pokarm szybciej się psuje.

Należy również zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju ptaki dokarmiamy, gdyż dieta poszczególnych gatunków znacząco się różni. Ze względu na środowisko, w jakim występują, możemy podzielić je na dwie podstawowe grupy – lądowe oraz wodne. Do ptaków lądowych zaliczyć można takie gatunki jak wróble, sikory, gile, kosy, czy dzięcioły. Ptaki wodne to natomiast łabędzie czy kaczki.

Dla ptaków lądowych najlepszym pożywieniem będą drobne ziarna zbóż, takie jak słonecznik, czarnuszka, proso, płatki owsiane lub ryżowe. Trafnym wyborem będą także owoce: jabłka, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, porzeczek, jagód, czy też aronii. Można do nich dołączyć także kasze, orzechy, kukurydzę lub słoninę, przy czym należy pamiętać o jej regularnej (mniej więcej co 2 tygodnie) wymianie.

Z kolei dla ptaków wodnych najlepiej sprawdzają się surowe lub gotowane, pokrojone w kostkę warzywa, takie jak ziemniaki, buraki, czy marchewka. Ważne, aby nie znajdowała się w nich sól, której ptaki absolutnie nie powinny jeść, gdyż prowadzi ona do zaburzenia gospodarki wodnej ich organizmów. Świetnie sprawdzają się również płatki zbożowe, oraz otręby i ziarna zbóż, takich jak owies i pszenica.

Wraz z powyższymi wskazówkami warto przypominać także o regularności w dokarmianiu ptaków, utrzymywaniu czystości i porządku karmnika, wystawianiu poidełka z wodą, umiejscowieniu karmnika na otwartym terenie, aby ptaki odpowiednio wcześniej zauważyły skradające się inne zwierzęta (np. koty), czy też zabezpieczeniu pokarmu przed rozwianiem, zasypaniem i zamoczeniem. Pamiętajcie, aby pomagać odpowiedzialnie i reagować na niewłaściwe zachowania!

Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik prawidłowego dokarmiania ptaków w dwóch wersjach- zachęcamy do pobrania, wydrukowania go i przyklejenia w swojej okolicy.