Będzie referendum 2022?

Aktualności
13.12.2021

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku mieszkańcy Krakowa będą mieli szansę wypowiedzieć się w ważnych dla miasta sprawach w referendum. Pomysł pojawił się z końcem sierpnia. Rada miasta zajmowała się wówczas projektem uchwały klubu Kraków dla Mieszkańców, zakładającym przeprowadzenie referendum w sprawie Igrzysk Europejskich 2023. Uchwała finalnie przepadła w głosowaniu. Stała się jednak impulsem do dyskusji i pierwszych kroków w stronę organizacji referendum lokalnego w 2022 roku.

Mieszkańcy nadadzą kierunek 

Podczas dyskusji nad uchwałą referendalną pojawiło się bardzo wiele głosów, że przynajmniej raz w ciągu kadencji należałoby spytać Krakowian o ważne dla miasta sprawy. Wyniki takiego referendum byłyby wiążące dla prezydenta i radnych miasta – określiłyby cele, jakie mają realizować. W efekcie w Radzie Miasta Krakowa powstaje już specjalny zespół ds. organizacji referendum w 2022 roku. Bardzo prawdopodobne jest, że także mieszkańcy będą mieli możliwość zgłaszania własnych propozycji pytań. Zgodnie z jedną z sugestii, mógłby to zrobić każdy, kto zbierze 15 podpisów pod swoim pomysłem. 

O co pytać? 

Pierwsze pomysły pojawiły się już na sesji 25 sierpnia – radni Nowoczesnej złożyli poprawkę do uchwały referendalnej, dodającą trzy pytania. O co chcieliby zapytać mieszkańców? Pierwsze z dodanych pytań miałoby dotyczyć tego, czy ekologiczny transport powinien mieć większy priorytet w polityce transportowej miasta. Drugie – czy Kraków powinien zwiększyć swoje zadłużenie, żeby wybudować trasy Pychowicką i Zwierzyniecką (razem z Trasą Łagiewnicką mają domknąć III obwodnicę miasta). Trzecie pytanie dotyczyło komunikacji miejskiej. Zdaniem radnych to mieszkańcy powinni zdecydować, czy chcą za bilety płacić mniej niż obecnie, ale przy założeniu, że MPK będzie jeździć z mniejszą częstotliwością i starym taborem – czy jednak wolą zapłacić więcej, ale korzystać z transportu publicznego lepszej jakości. Wśród pojawiających się w późniejszym czasie pomysłów pojawiły się m.in. co jakiś czas wracające kwestie objęcia całego miasta strefą płatnego parkowania czy zmniejszenia liczby dzielnic.

Metro 

Jedną z częściej pojawiających się propozycji jest pytanie o budowę metra w Krakowie. Zostałoby zadane Krakowianom już po raz drugi. Przypomnijmy, że w referendum w 2014 roku już się w tej sprawie wypowiedzieli, „ZA” było ponad 55% głosujących. Od tego czasu niewiele się w temacie wydarzyło. Przełom nastąpił w ostatnich miesiącach, kiedy Jacek Majchrowski ogłosił, że nie będzie budował metra, a premetro. W opinii wielu lokalnych polityków oznacza to w praktyce tramwaj jadący odcinkami w tunelu, który z metrem ma niewiele wspólnego. Warto dodać, że zwolennikiem drugiego referendum w sprawie budowy metra jest od kilku już lat Łukasz Gibała. Jego zdaniem inwestycja ta powinna zostać najpierw rzetelnie wyceniona. Dopiero wtedy mieszkańcy będą mogli świadomie zdecydować, czy chcą metra, czy może wolą, żeby te pieniądze wydać na inne potrzebne inwestycje. 

Co dalej? 

Zgodnie z wstępnymi planami referendum ma się odbyć jesienią 2022 roku. Przed radnymi trudne zadanie: stworzenie dobrej listy pytań. Będziemy się temu przyglądać i do tematu z pewnością wrócimy w kolejnych numerach.