Czy deszcz może być atutem miasta? Göteborg twierdzi, że tak!
Göteborg ma plan – chce być najlepszym deszczowym miastem na świecie. Jak do tego doprowadzi? Zmieniając zasady gospodarki wodnej, współpracując z lokalnymi artystami i tworząc infrastrukturę przyjazną dla mieszkańców i pogody.
W szwedzkim mieście pada przez 40% czasu. Ten stały element lokalnego kolorytu okazał się ważny w czasie pandemii, kiedy mieszkańcy zamknięci przez kilka miesięcy w domach, poczuli potrzebę spędzania czasu w naturze, korzystając z parków i skwerów dostępnych w ich okolicy. Zwróciło to uwagę architektów i urzędników, którzy bazując na wiedzy naukowej w zakresie zmian klimatu, postanowili popracować nad stworzeniem nowej infrastruktury odwadniającej miasto oraz systemu gospodarki wodnej, który będzie wykorzystywał zasoby wodne, tworząc zrównoważone i odporne na żywioły miasto.
Plan Göteborga wydaje się być prosty – miasto ma być w przyszłości atrakcyjne do życia, pracy, budzić zainteresowanie turystów, a główną rolę w projektowaniu infrastruktury ma stanowić deszcz. Doskonałym przykładem wdrożenia powyższych założeń jest nowy plac zabaw, który został zaprojektowany w taki sposób, aby dzieci mogłyby czerpać radość z zabawy także wtedy, gdy jest mokro. To dzięki pomysłom mieszkańców (tych dużych i małych), inspirowanych kształtem, fakturą wody, stworzono tutaj głębokie kałuże do skakania, dachy w kształcie liści, które chronią zarówno od deszczu jak i słońca, czy piaskownice, do których spływa woda, dzięki której najmłodsi mogą budować tamy, rzeki i baseny.
Podobne efekty przyniósł także konkurs na projekt „najlepszej szkoły na świecie, gdy pada deszcz”, którego założenia bazują na wykorzystaniu szerokich rur, którymi w czasie deszczu z dachów spływa woda, która następnie jest kierowana do basenów i dalej w kierunku rzeki i naturalnie tworzących się tam bagien. W suche dni koryto można wykorzystać do jazdy na deskorolce (poza godzinami szkolnymi). Na bagnach pojawią się różne rodzaje roślinności i, co ważne, prawdziwe błoto, w którym taplać się będą dzieciaki (zostaną także udostępnione węże, by można było je szybko z siebie spłukać).
Temat wody jest także stałym punktem odniesienia dla działań miejskiego wydziału wodno- kanalizacyjnego, który dał impuls do tworzenia nowych projektów artystycznych, takich jak namalowanie specjalną farbą śladów niedźwiedzi polarnych na jednym z miejskich placów, które widoczne są dopiero w momencie, gdy pada deszcz.