Czy transport zbiorowy w Krakowie otrzyma wsparcie ze względu na pandemię?
Trwa łatanie dziur finansowych w spółkach transportu publicznego wywołanych przez ogólnoświatową pandemię Covid-19. – Apelujemy o przeznaczenie środków finansowych na pokrycie ubytku wpływów ze sprzedaży biletów, które pozwolą na utrzymanie działania systemu transportowego miasta w wymiarze sprzed epidemii – mówi Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia „Kraków dla Mieszkańców”, który złożył projekt rezolucji w tej sprawie.
W obszarach miejskich, a zwłaszcza w Krakowie, publiczny transport zbiorowy jest ważnym elementem dla prawidłowej realizacji potrzeb mieszkańców, ponieważ umożliwia on przemieszczanie się, szczególnie osobom pozbawionych własnych samochodów. Transport ten pomaga również mieszkańcom w dojechaniu do ich miejsca pracy, szkół, uczelni i wielu innych miejsc. Nie ulega więc wątpliwości, że właściwe funkcjonowanie transportu publicznego w mieście jest kwestią konieczną i bezdyskusyjną.
Nagły i nieoczekiwany wybuch pandemii Covid-19 mocno wpłynął na każdy obszar życia publicznego, w tym także na transport publiczny. Przejście na tryb zdalny przez dużą część osób, zarówno dorosłych, uczniów i studentów, spowodowało masową rezygnację z zakupionych biletów okresowych oraz znacznego ograniczenia w przemieszczaniu się. W efekcie, komunikacja miejska zaliczyła poważne straty finansowe.
Bez cienia wątpliwości, w wyniku pandemii wirusa Covid-19, samorządy w Polsce mierzą się z licznymi wyzwaniami finansowymi. Wiele zadań musiało zostać ograniczonych, a podobny los spotkał system transportu zbiorowego. – Wskutek ograniczeń epidemiologicznych usługa transportowa może być realizowana jedynie dla 50 % miejsc dopuszczonych w poszczególnych pojazdach – tłumaczy Gibała.
Pandemia Covid-19 wpłynęła na szereg codziennych aspektów, jak również wymusiła wiele zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu, jednak kwestia transportu publicznego wydaję się zagadnieniem, gdzie interwencja jest bezsprzecznie wymagana. – Organizacja transportu publicznego jest jednym z priorytetowych zadań Gminy Miejskiej Kraków, jednak biorąc pod uwagę drastyczny spadek dochodów z tytułu sprzedaży biletów za przejazd komunikacją zbiorową, jak również koszty dezynfekcji środków transportu publicznego i infrastruktury przystankowej konieczne jest wsparcie finansowe – oznajmia Gibała.
W samym Krakowie straty spowodowane epidemią koronawirusa szacowane są na kwotę 100 – 140 mln zł w roku bieżącym. W przyjętym budżecie miasta Krakowa na rok 2020 na organizację transportu publicznego zaplanowany był deficyt w wysokości ponad 300 mln, dlatego tym ważniejsze jest, aby możliwie szybko przywrócić dotychczasową częstotliwość kursów i siatkę połączeń, natomiast bez wsparcia rządowego wydaje się to być zadaniem trudnym, a wręcz niewykonalnym.
Projekt rezolucji zostanie poddany pod głosowanie prawdopodobnie na najbliższej sesji rady miasta.
AKTUALIZACJA (8.07.2020): rezolucja została przyjęta przez radę miasta