EKO? logicznie!

Nasze działania
23.03.2022

Przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych to dla nas ważny temat.

DLACZEGO TO DLA NAS WAŻNE?

Trudne do zniesienia upały, gwałtowne burze, woda sięgająca ponad koła stojącego na ulicy samochodu, zalane niemal po sufit podziemne garaże – to wszystko w ostatnich latach zdarza się w naszym mieście coraz częściej. Kraków stoi przed wyzwaniami związanymi z niebezpiecznymi zmianami klimatycznymi, wymagającymi szybkich i skutecznych działań – które starają się inicjować radni klubu Kraków dla Mieszkańców. Jako stowarzyszenie także staramy się przeciwdziałać degradacji środowiska, ale też edukować mieszkańców i namawiać ich do zmiany codziennych nawyków i życia bardziej EKO.

EDUKUJEMY, INTERWENIUJEMY, ZMIENIAMY MIASTO

„Niezłe ziółka”

Mięta, tymianek, oregano, rozmaryn i pietruszka – te właśnie dorodne zioła w doniczkach trafiły do mieszkańców Krakowa w ramach naszej akcji promującej urban farming, czyli miejskie ogrodnictwo. „Niezłe ziółka” miały już dwie edycje – pierwszą w 2020 i drugą w 2021 roku – podczas których na ulicach Krakowa rozdaliśmy łącznie blisko 4 tysiące roślin. W ten sposób zachęcaliśmy, by na własnym balkonie czy parapecie stworzyć prywatny mini-warzywniak, a tym samym być bardziej EKO.

#EKOzapakowani

Akcja #EKOzapakowani miała już trzy edycje: dwie w 2019 i trzecią w 2021 roku. Podczas każdej z nich rozdawaliśmy ekologiczne bawełniane torby na zakupy – w ręce Krakowian trafiło ich łącznie 4 tysiące. Ale to nie wszystko: na naszych stoiskach można było dowiedzieć się, jak samemu zrobić proste i tanie środki czystości czy kosmetyki, a do domu zabrać ulotkę z przepisami na nie. Dla nieprzekonanych do zalet chemii domowej roboty przygotowaliśmy próbki, które można było zabrać do domu i przetestować w działaniu. Celem akcji było przekonanie mieszkańców, że każdy z nas w codziennym życiu może dokonać małych zmian, których suma ma wielki wpływ na stan środowiska.

Akcja segregacja

Po tym, jak wiosną 2019 roku w Krakowie zaczęły obowiązywać nowe zasady segregowania śmieci – na 5 frakcji – okazało się, że zasady wcale nie są proste. Największe problemy były z frakcją BIO. Dlatego postanowiliśmy pomóc mieszkańcom. Przygotowaliśmy dużą, czytelną grafikę, która pojawiła się na jednej ze stron naszego kwartalnika (dziś już dwumiesięcznika). Można było ją wyciąć i umieścić na swoich przydomowych koszach na odpady BIO albo przykleić np. na lodówce. Wypisaliśmy, co należy i czego nie wolno w ramach tej frakcji wyrzucać. Tę samą grafikę, ale już w formie naklejki, można było odebrać w biurze naszego stowarzyszenia. Naklejkę możesz pobrać TUTAJ.

Sprzątamy

Od wielu już lat, razem z ich sąsiadami, sprzątamy zaniedbane i zaśmiecone zielone miejsca w Krakowie – np. tereny nad rzekami czy łąki. Ilość zebranych przez nas śmieci można już liczyć w tonach. Ta akcja nie ma swoich edycji – po prostu jedziemy tam, skąd mamy sygnał, że jesteśmy potrzebni. I za każdym razem zaskakuje nas, co można znaleźć w korycie rzeki czy pod krzakiem. Sprzątaliśmy już m.in. Zakrzówek, park leśny Witkowice, park rzeczny Drwinka, tereny nad Białuchą, nad potokiem Olszanickim czy łąkę w rejonie ul. Pszczelnej – i większość z tych miejsc więcej niż raz.

W Radzie Miasta Krakowa

Tematyka ekologiczna bliska jest także radnym klubu Kraków dla Mieszkańców. Związanych z tym działań było już bardzo wiele, więc wymieniamy tylko przykładowe. Z inicjatywy klubu KdM krakowska rada wystosowała rezolucję do Rządu w sprawie wprowadzenia na terenie Polski klimatycznego stanu wyjątkowego – Kraków zrobił to jako pierwsze miasto w Polsce, wkrótce potem w ślad za nami poszły Warszawa i Łódź. Między innymi dzięki poprawkom budżetowym naszych radnych zwiększono środki na dotacje dla mieszkańców do instalacji odnawialnych źródeł energii. Z inicjatywy klubu KdM w radzie miasta powstała Komisja Kształtowania Środowiska, która skupia się na przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych. Radni KdM byli też autorami rezolucji do Rządu i Parlamentu, przyjętej przez radę miasta, a dotyczącej zmian ustawowych, umożliwiających dofinansowanie systemu gospodarki odpadami z budżetu miasta. Taka zmiana została później uchwalona przez Parlament. Działania proekologiczne są także przedmiotem wielu interpelacji naszych radnych.

Nasze interwencje

Część zgłoszeń do Pogotowia Obywatelskiego dotyczy zalegających w konkretnym miejscu śmieci oraz wraków samochodowych. W takich sytuacjach podejmujemy skuteczne interwencje w MPO i Straży Miejskiej. Widzimy rosnącą świadomość ekologiczną mieszkańców naszego miasta – świadczą o niej zgłaszane nam pomysły konkretnych rozwiązań, które przekazujemy dalej w naszych pismach i interpelacjach radnych. Dotyczyły one m.in. ustawienia w mieście automatów do wyrzucania butelek PET, tworzenia punktów naprawy i ponownego wykorzystania odpadów wielkogabarytowych, otwarcia miejskiej wypożyczalni rzeczy czy ustawienia w przestrzeni miejskiej koszy na śmieci umożliwiających ich segregację (później takie kosze zaczęły się pojawiać w krakowskich parkach).