Jak zabezpieczyć psa przed sylwestrem?

Aktualności
20.12.2023

Pobierz poradnik poniżej:

Wersja do czytania

Pobierz

Wersja do druku

Pobierz

Sprzęt

Szelki i obroża

Psy często uciekają przez odpięcie się lub urwanie karabinka. Używaj akcesoriów ze sprawdzonymi zapięciami np. karabinki alpinistyczne. Zrezygnuj z obroży zamykanej na zatrzask, który w kluczowym momencie może zawieść (dużo lepsze są obroże zapinane tradycyjnie – tak jak pasek u spodni). W tę jedną noc możesz na wszelki wypadek założyć psu jednocześnie obrożę oraz szelki typu guard (unikaj szelek norweskich oraz typu step-in), dopinając do obu dwie niezależne smycze (w ostateczności możesz też użyć dwóch obroży). Upewnij się, że użyty przez Ciebie sprzęt jest dobrze dopasowany – nie jest zbyt luźny, ale również nie krępuje ruchów zwierzęcia. Jeśli pies jest lękliwy – użyj specjalnych szelek antyucieczkowych, których cechą charakterystyczną są trzy „obręcze” utworzone wokół ciała.

Dwie smycze

Jedną smycz zapnij do obroży, a drugą do szelek. Pozwoli to lepiej panować nad psem w sytuacji stresowej. Smycz przypiętą do szelek możesz owinąć wokół dłoni lub pasa, tak aby w przypadku mocniejszego szarpnięcia jej nie puścić.

Adresatka/chip/lokalizator 

Zarejestrowany chip pozwala na szybkie zidentyfikowanie psa oraz jego właściciela. Pamiętaj, żeby sprawdzić, czy Twoje właściwe dane na pewno znajdują się w bazie – tylko dzięki temu będzie możliwy kontakt z Tobą po odnalezieniu psa. Najpopularniejszą bazę danych znajdziesz pod adresem: www.safe-animal.eu/pl/. Adresatka to większa szansa na szybszy kontakt z Tobą w przypadku znalezienia psa po ucieczce. Powinno się na niej znaleźć imię psa i Twój numer telefonu. GPS to najdroższa opcja, ale dodaje możliwość błyskawicznego zlokalizowania psa, który zniknął nam z pola widzenia. Na rynku istnieje wiele urządzeń, warto dopasować konkretne do swoich potrzeb. 

Spacery

  • W noc sylwestrową wyjdź na ostatni spacer z psem na długo przed północą.
  • Na kilka dni przed i po sylwestrze oraz w dniu zabawy noworocznej pod żadnym pozorem nie puszczaj psa luzem.
  • Jeśli Twoja trasa spacerowa przebiega przez miejsca, w których możesz spodziewać się fajerwerków, koniecznie zmień lub ogranicz jej przebieg.
  • Nie wychodź z psem o północy, by razem z nim podziwiać sztuczne ognie.

Ogród

Wypuszczanie psa luzem do ogrodu to również nie najlepsza opcja dla Twojego psa w noc sylwestrową. Psy w dużym stresie potrafią przeskoczyć ogrodzenie, zrobić podkop lub powyginać siatkę i przecisnąć się na zewnątrz. Spłoszone, biegnąc na oślep, mogą również wyrządzić sobie poważną krzywdę.

Dziecko

Dziecko to często najlepszy kumpel Twojego psa. Zadbaj o to, żeby w tym dniu nie wychodziło samodzielnie z psiakiem na spacer. W razie problemów sytuacja może go przerosnąć i nie zareaguje w odpowiedni sposób.

Reaguj

Natychmiast reaguj, gdy zobaczysz psa, przy którym nie ma właściciela. Zrób zdjęcie i wrzuć post, podając przy tym dokładną lokalizację, na grupę FB Zaginione/ Znalezione zwierzęta – Kraków i okolice oraz zadzwoń do schroniska (12 429 74 72). To pomoże właścicielowi zlokalizować swoją zgubę i być może ocali psu życie.

Co zrobić gdy twój pies ucieknie?

  • Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji – działaj natychmiast i nie trać czasu.
  • Miej przygotowane wyraźne zdjęcie swojego psa – najlepiej całej sylwetki na jednolitym tle. Brak dobrej fotografii to częsty problem w przypadku ucieczki.
  • Znajdź grupę na Facebooku poświęconą zaginionym psom (np. Zaginione/ Znalezione zwierzęta – Kraków i okolice). Dodaj informację o zaginięciu wraz z wyraźnym zdjęciem psa oraz numerem kontaktowym.
  • Powiadom schronisko – tel. (12) 429 74 72.
  • Wrzuć ogłoszenie na grupy osiedlowe w okolicy miejsca Twojego zamieszkania.
  • Przygotuj i zacznij rozwieszać plakaty ze zrywkami.