Koronawirus – każdy z Was może pomóc seniorom!

Nasze akcje
17.03.2020

Mamy do czynienia z sytuacją nową dla nas wszystkich – i w wielu z nas budzącą lęk.  Jednak nieoczekiwanie wyzwoliła ona ogromną energię społeczną. Na Facebooku już w tysiącach można zliczyć osoby, które są gotowe pomóc najstarszym Krakowianom po to, żeby nie musieli oni ryzykować wychodząc z domu. Ale przecież bardzo wielu z naszych seniorów nie korzysta z Facebooka – i dlatego też nie może skorzystać z oferowanego tam wsparcia. Próbujemy temu zaradzić. Mamy do Was gorącą prośbę: pobierzcie plakat (znajdziecie go poniżej), wydrukujcie go i zawieście w widocznym miejscu w swoim budynku. Uruchomiliśmy trzy numery telefonów, pod które mogą dzwonić osoby starsze czy przewlekle chore, które potrzebują, żeby ktoś im zrobił zakupy. Jak do nas zadzwonią, szybko znajdziemy dla nich pomoc wśród facebookowych zgłoszeń. Jeśli sami też jesteście gotowi do działania – na plakacie znajdziecie miejsce na kontakt do Was. Ale główny cel naszej akcji to kontaktowanie potrzebujących z chętnymi do pomocy. Więc samo zawieszenie plakatu to już będzie bardzo dużo.

Ważne! Naszą rolą jest tylko kontaktowanie potrzebujących pomocy z tymi, którzy chcą jej udzielić. Każdy, kto włączy się w akcję jako senior lub osoba pomagająca, musi zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, ostrożności i ograniczonego zaufania.

Pamiętajcie:

  • Unikajcie bezpośredniego kontaktu i wchodzenia do mieszkania osoby, której pomagacie.
  • Przy rozliczeniach pieniędzy za zakupy unikajcie bliskiego kontaktu, używajcie małych kwot. Dla własnego bezpieczeństwa warto założyć jednorazowe rękawiczki. Na banknotach i monetach również może być przenoszony wirus.
  • Często myjcie lub dezynfekujcie ręce.
  • Starajcie się zachować co najmniej półtorametrowy dystans od innych osób – szczególnie jeśli kaszlą lub kichają.
  • Unikajcie dotykania twarzy – zwłaszcza oczu, nosa i ust.

PLAKAT DO DRUKU MOŻNA POBRAĆ TUTAJ:

pobierz