Kraków oddany w ręce deweloperów

Aktualności
07.11.2017

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się doniesienia o tym, że władze Krakowa oddają kolejne tereny miasta deweloperom, nie licząc się ze zdaniem mieszkańców. Przygotowaliśmy listę dziesięciu najbardziej kontrowersyjnych przykładów z ostatnich miesięcy:

  1. Starego Dębu – deweloper planuje budowę 22 bloków na częściowo zalesionej działce. W związku z inwestycją zostanie wycięte około 200 drzew. Deweloper ma już pozwolenie budowlane, a jego pracownicy właśnie zaczęli przygotowywać teren pod inwestycję.
  2. Podłużna – około 200 domów stanie w korytarzu przewietrzania miasta w krakowskim Chełmie. Brak odpowiedniej drogi dojazdowej nie zraził inwestora i w chwili obecnej trwa postępowanie o wydanie warunków zabudowy dla osiedla.
  3. Bodzów – cenny przyrodniczo teren przy ul. Tynieckiej, w dawnym starorzeczu Wisły, może zostać zabudowany 86 domkami jednorodzinnymi. Co więcej, na terenie użytku ekologicznego „Bodzów” inwestor planuje wybudować korty do tenisa i hotel.
  4. Stańczyka – dwa bloki powstają obecnie przy ul. Stańczyka. Było to możliwe, po zmianie umowy użytkowania wieczystego, która pierwotnie zakazywała w tym miejscu zabudowy. Deweloper za zmianę zapłaci 1,5 mln zł.
  5. Tonie – w korytarzu przewietrzania miasta powstało osiedle domów jednorodzinnych bez kanalizacji i odpowiedniej drogi dojazdowej. Wszystko wskazuje też na to, że najpierw powstanie droga, a następnie trzeba będzie ją rozebrać, żeby pociągnąć kanalizację.
  6. Bytomska – pomiędzy dwoma blokami, na niewielkim zagrodzonym terenie zielonym może powstać kolejny blok – urząd miasta rozpatruje właśnie wniosek o wydanie warunków zabudowy. Protestujący mieszkańcy argumentują, że działka jest nie tylko za mała, ale także nie posiada drogi dojazdowej – istniejąca wiedzie przed podwórko.
  7. Czyżewskiego – urzędnicy zgodzili się na wycięcie 70 dorodnych drzew, żeby ułatwić deweloperowi budowę osiedla. Co więcej, jeszcze niedawno, teren, na którym ono powstaje, nie był przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową – decyzję o zmianie przeznaczenia terenu podjął prezydent miasta.
  8. Zakrzówek – pomiędzy ulicami Wyłom i św. Jacka, w okolicy zbiornika wodnego na Zakrzówku, mimo wieloletnich protestów mieszkańców, planowana jest budowa kilku bloków. Mieszkańcy obawiają się nie tylko zabetonowania cennego obszaru przyrodniczego, ale także braku odpowiedniego układu komunikacyjnego.
  9. Dekerta – planowana jest sprzedaż miejskiej zielonej działki, na której obecnie stoi stary budynek, a mieszkańcy zrobili tam z palet i opon prowizoryczny park. W planie zagospodarowania przestrzennego teren ten jest przeznaczony pod zabudowę.
  10. Dolina Rudawy – w jednym z głównych korytarzy przewietrzania miasta, na malowniczym terenie wzdłuż Rudawy, powstają właśnie kolejne osiedla. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu jest dopiero opracowywany.