Krakowski Budżet Obywatelski – poznaj projekty!

Aktualności
14.09.2019

Już od 28 września będzie można głosować na projekty zgłoszone przez mieszkańców w tegorocznej edycji krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projektów jest wiele, a my przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych, które zostały złożone przez współpracujące z nami osoby i organizacje. Być może ułatwi Wam to podjęcie decyzji, na który projekt oddać swój głos 🙂 Zachęcamy do lektury!

Projekty ogólnomiejskie:

Bezpieczna i zielona Mydlnicka = większa pętla na Błoniach! (projekt numer 16): projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości przemieszczania się ulicą Mydlnicką pieszo lub innym środkiem transportu poprzez remont nawierzchni i poboczy”. Obecnie ulica jest w fatalnym stanie, a w okresie letnim korzysta z niej wielu mieszkańców całego miasta m.in. spacerując z dziećmi w drodze na Błonia czy do Parku Decjusza lub podróżując rowerowo w kierunku Rudawy.

Przeczytaj więcej TUTAJ

Tak dla parku przy Karmelickiej (projekt numer 5): od 2012 roku mieszkańcy walczą o to, by na działce za Biblioteką Wojewódzką przy ul. Rajskiej powstał park. Działkę w centrum miasta, którą miasto zamierzało sprzedać za 36 mln zł, udało się uchronić przed zabudową dzięki niesamowitej mobilizacji mieszkańców, którzy w zaledwie tydzień zebrali ponad 4200 podpisów pod petycją 3XTAK dla zieleni w rejonie Rajskiej. Pan Prezydent obiecał wtedy, że park powstanie. Minęły 2 lata, a park nadal jest tylko na papierze. Pieniędzy na jego realizację brak. Jak mówią autorzy projektu: „Dlatego w tym roku zgłosiliśmy do Budżetu Obywatelskiego projekt TAK dla parku przy Karmelickiej. Jeśli wygra, to miasto będzie zobowiązane, aby przeznaczyć na ten cel kwotę 2 mln zł. Teraz już wszystko zależy od głosu mieszkańców.”

Przeczytaj więcej TUTAJ

Młynówka Królewska – najdłuższy park w Polsce! (projekt numer 7): warto wspierać ten projekt z jednej prostej przyczyny. Kraków może mieć najdłuższy park w Polsce. Nie ma w mieście drugiego parku, który mógłby pochwalić się przedrostkiem „naj”. Może to być wizytówka miasta, może to być coś, czym Kraków będzie mógł się chwalić. Trzeba jedynie ten park dokończyć, a cały proces zostanie znacznie przyspieszony, jeśli projekt wygra 🙂

Przeczytaj więcej TUTAJ

Projekty dzielnicowe:

Dzielnica VI – Bronowice -„Łączymy dzielnice – budowa podestu wzdłuż ulicy Na Błonie” (projekt numer 25): rejon ul. Na Błonie-Jesionowa to ważny z punktu widzenia komunikacyjnego fragment miasta. Łączy on dwie prężnie rozwijające się dzielnice miasta Bronowice i Zwierzyniec. Na zgłoszonym odcinku jest bardzo intensywny ruch samochodów, przy jednoczesnym braku infrastruktury dla ruchu pieszego. Obecnie chodnik istniejący wzdłuż ulicy Jesionowej kończy się na moście na rzece Rudawa. W dalszym odcinku niechronieni użytkownicy ruchu zmuszani są do korzystania z jezdni nieposiadającej pobocza ani innych elementów infrastruktury wymaganej do tej formy przemieszczania się.

Przeczytaj więcej TUTAJ 

Dzielnica VII – Zwierzyniec – Oko na śmieciarzy (projekt nr 3): proponowany system fotopułapek jest przygotowany z myślą o mieszkańcach, którzy odwiedzają ten piękny zakątek w dolinie potoku Olszanickiego, a także o przyrodzie, która w tym miejscu jest wyjątkowa. Każdego roku podczas akcji sprzątania tej doliny mieszkańcy zbierają górę śmieci.

Celem projektu jest zachowanie tego malowniczego terenu bez śmieci poprzez skuteczne odstraszanie osób wyrzucających tu śmieci.

Przeczytaj więcej TUTAJ

Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego

Do 30 września trwa również głosowanie w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego. Zachęcamy do głosowania!

Park przy Muzeum Lotnictwa (projekt nr KRK 32): projekt zakłada rewitalizację parku i pobliskich nieużytków w pobliżu Muzeum Lotnictwa Polskiego i dawnego pasa startowego. Nowe asfaltowe alejki, ławki, kosze na śmieci, urządzenia sportowe, nowe tereny zielone.

Przeczytaj więcej TUTAJ