Logiczna Alternatywa startuje z akcją „Robimy tlen”

Aktualności
11.04.2016

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa rozpoczyna dzisiaj akcję „Robimy tlen”. Przez najbliższe dwa tygodnie członkowie LA w różnych punktach Krakowa będą rozdawać mieszkańcom sadzonki drzewek i kwiatów. – Planujemy rozdać 16 tysięcy sadzonek. Ta liczba jest nieprzypadkowa – odpowiada ilości drzew, na których wycinkę pozwoliły w ubiegłym roku władze miasta – mówił podczas konferencji inaugurującej akcję Łukasz Gibała, przewodniczący Logicznej Alternatywy.

 

Tuje i bratki – takie sadzonki będzie można otrzymać od wolontariuszy Logicznej Alternatywy. Sadzonkę będzie można zabrać do domu i znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie, na balkonie czy parapecie. – Nasza akcja ma wymiar praktyczny, bo dzięki mieszkańcom, którzy wezmą w niej udział, Kraków będzie bardziej zielony, a przez to po prostu ładniejszy. Jednocześnie jest wyrazem sprzeciwu przeciwko betonowaniu naszego miasta – tłumaczył Łukasz Gibała. Członkowie LA oprócz rozdawania sadzonek chcą także zbierać podpisy pod protestem skierowanym do prezydenta Jacka Majchrowskiego.

 

Zdaniem Logicznej Alternatywy władze Krakowa są odpowiedzialne za betonowanie miasta. – W każdy skrawek wolnej przestrzeni są wciskane kolejne budynki. Zabudowywane są ostatnie skwery, a osiedla budowane bez zieleni, placów zabaw, miejsc parkingowych i odpowiednich dróg dojazdowych – mówił przewodniczący LA. Jego zdaniem chaotyczna i nieprzemyślana zabudowa miasta sprawia, że w Krakowie mamy coraz mniej zieleni, a coraz więcej betonu. – Prowadzi to do tego, że w krakowskim powietrzu jest coraz mniej tlenu, a coraz więcej zanieczyszczeń – przekonywał Łukasz Gibała.

 

Według rankingu MojaPolis i BIQdata, Kraków należy do najmniej zielonych miast w Polsce. Powierzchnia terenów zielonych stanowi tutaj tylko 9% całkowitej powierzchni miasta. – W połączeniu z przyzwoleniem władz Krakowa na zabudowę korytarzy przewietrzania miasta, jakość powietrza w naszym mieście cały czas się pogarsza – uważa Łukasz Gibała.

 

Akcja „Robimy tlen” potrwa przez dwa tygodnie. Wolontariuszy Logicznej Alternatywy będzie można spotkać o różnych godzinach i w różnych miejscach Krakowa, m.in. na Rondzie Mogilskim, pod Cracovią, na Placu Bieńczyckim, przy Rondzie Kocmyrzowskim, na Placu Centralnym czy pod Koroną. Szczegółowy harmonogram jest dostępny na Facebooku i stronie internetowej Logicznej Alternatywy.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji inaugurującej akcję.