Robimy Tlen – dziękujemy, że byliście z nami

Aktualności
25.04.2016

Udało się – 16 tys. sadzonek rozdane! 🙂 Przez ostatnie dwa tygodnie pojawialiśmy się z bratkami i tujami w różnych miejscach w Krakowie, a wszystko po to, aby pokazać, że hasło „robimy tlen” nie jest tylko pustym frazesem.

 

Z jednej strony nasza akcja ma wymiar symboliczny – zdajemy sobie sprawę, że podarowanie mieszkańcom Krakowa tych roślin to tylko kropla w morzu działań, które powinny być podjęte, aby poprawić jakość powietrza w tym mieście. Z drugiej strony, zależało nam na tym, aby w ten sposób zwrócić uwagę na problem drastycznie zmniejszającej się ilości zieleni miejskiej. To, że w 2015 r. władze Krakowa wydały pozwolenia na wycinkę 16 tys. drzew, jest przerażającym faktem i dlatego każda inicjatywa wspierająca ochronę, pielęgnację i powstawanie zieleni w mieście jest na wagę złota.

 

Mieszkańcy byli żywo zainteresowani naszą akcją i, co najważniejsze, odebrali ją bardzo pozytywnie. Wspierali nas i byli jak najbardziej „za”. Tak jak my, chcą, aby Kraków był bardziej zielony – w parkach, ogrodach, czy po prostu na balkonach – mówi Klaudia, jedna z naszych wolontariuszek.

 

Równolegle z „Robimy Tlen” rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod protestem przeciw betonowaniu Krakowa, które przekażemy na ręce prezydenta Majchrowskiego. Nasi wolontariusze nie kryli zaskoczenia liczbą osób, które podchodziły, aby go podpisać.

Zdarzały się nawet takie momenty, w których brakowało nam list i długopisów  – wspomina Krzysiek. – To świadczy tylko o tym, że Krakowianom zależy na przyszłości tego miasta i nie chcą dłużej dusić się w betonie i smogu.