Majchrowski Watch – pierwsze podsumowanie

Nasze działania
02.09.2015

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa dokonało dzisiaj pierwszego rozliczenia obietnic wyborczych prezydenta Krakowa. O postępach Jacka Majchrowskiego w tym zakresie poinformowali podczas konferencji prasowej członkowie zarządu stowarzyszenia, Łukasz Gibała oraz Adrianna Siudy.

– Prezydent nie ma powodów do dumy. Spośród 10 obietnic, których wykonanie monitoruje Logiczna Alternatywa, aż w 7 nie nastąpiły żadne postępy – komentował przewodniczący naszego stowarzyszenia Łukasz Gibała.

 

Logiczna Alternatywa monitoruje wykonanie obietnic wyborczych prezydenta Krakowa w ramach projektu Majchrowski Watch. Są wśród nich m.in. nowe miejsca w przedszkolach, nowe parkingi Park&Ride czy linie tramwajowe. Wykonanie obietnic mierzone jest w procentach, ale póki co tylko w przypadku dwóch zaszły jakiekolwiek zmiany: w 1% zrealizowana została obietnica „250 mln zł na walkę ze smogiem”, a w 4,38% – „120 kilometrów ścieżek rowerowych”. – Średni stopień realizacji obietnicy prezydenta to mniej niż 1%. To bardzo słaby wynik, bo trzeba wziąć pod uwagę, że minęła już 1/8 kadencji, a 99% obietnic nie została zrealizowana – mówił poseł Gibała.

 

Kolejne siedem obietnic prezydenta Majchrowskiego ma zerowy poziom realizacji. Modernizacja jedenastu obiektów sportowych, 17 dużych inwestycji drogowych, 40 tys. nowych miejsc pracy w ramach projektu Nowa Huta Przyszłości – tutaj nie zaszły żadne postępy. W przypadku obietnicy dotyczącej przeznaczenia 400 mln zł na tereny zielone, Logicznej Alternatywie nie udało się uzyskać danych o poziomie jej realizacji – ZIKiT nie udzielił odpowiedzi na zadane przez członków stowarzyszenia zapytanie – tłumaczy Adrianna Siudy z zarządu LA.

 

Łukasz Gibała, który w ostatnich wyborach na prezydenta zajął trzecie miejsce, nie szczędził słów krytyki pod adresem Jacka Majchrowskiego: – Pierwsze miesiące tej kadencji to najgorszy okres prezydentury Majchrowskiego. Mamy do czynienia z miernym zarządzaniem, co widać chociażby po tym, jak prezydent realizuje swoje obietnice. Do tego dochodzą głośne afery personalne, najpierw z prezesem Agencji Rozwoju Miasta Zbigniewem Rapciakiem, a ostatnio sprawa powołania na stanowisko dyrektora ZIKiT-u Jana Tajstera – komentował poseł.

 

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa powstało wkrótce po ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Majchrowski Watch to jeden z najważniejszych projektów stowarzyszenia, którego celem jest monitorowanie, sprawdzanie i rozliczanie krakowskich władz, a także zgłaszanie własnych postulatów i pomysłów na to, by w Krakowie żyło się lepiej.