Majchrowski Watch: drugie podsumowanie

Nasze działania
31.12.2015

Po raz drugi publikujemy rozliczenie obietnic wyborczych prezydenta Krakowa w ramach projektu Majchrowski WATCH.Także i tym razem prezydent Jacek Majchrowski nie ma powodów do dumy:

 

  • 400 MLN ZŁ NA PARKI

 

  • 7 NOWYCH PRZEDSZKOLI NA OSIEDLACH RŻĄKA, RUCZAJ, GOTYK, KURDWANÓW, RYBITWY, KLINY I PRZY UL.DEKERTA

Z odpowiedzi Dyrektora Wydziału Edukacji z dnia 26 lutego 2016 roku wynika, że od 1 lipca 2015 roku do 31 grudnia 2015 roku nie powstały przedszkola na osiedlach Rżąka, Ruczaj, Gotyk, Kurdwanów, Rybitwy, Kliny. Odbudowano za to przedszkole na ul. Dekerta, co stanowi 1/7 realizacji obietnicy, a więc realizacja obietnicy wynosi  14,2%.

 

  • 6 NOWYCH PARKINGÓW PARK & RIDE

Na podstawie wizji lokalnych stwierdzamy, że nie powstał żaden z wymienionych powyżej parkingów, dlatego stopień realizacji obietnicy wynosi wciąż 0%.

 

  • 120 KM ŚCIEŻEK ROWEROWYCH

Z odpowiedzi Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu z dnia 26 lutego 2016 roku wynika, że w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku powstało 6,3 km ścieżek rowerowych, co łącznie z poprzednią aktualizacją (4,38%) stanowi 5,25% realizacji obietnicy.

 

  • 17 DUŻYCH INWESTYCJI DROGOWYCH

Z odpowiedzi Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu z dnia 26 lutego 2016 roku wynika, że żadna z powyższych inwestycji nie została zrealizowana, dlatego stopień realizacji obietnicy wynosi wciąż 0%.

 

  • 2 NOWE LINIE TRAMWAJOWE

Na podstawie wizji lokalnych oraz ogólnodostępnej wiedzy stwierdzamy, że nie powstała żadna z wymienionych powyżej linii tramwajowych, dlatego stopień realizacji obietnicy wynosi wciąż 0%.

 

  • MODERNIZACJA 11 OBIEKTÓW SPORTOWYCH

W odpowiedzi Zarządu Infrastruktury Sportowej z dnia 1 marca 2016 roku stwierdza, że między 1 lipca 2015 roku, a 31 grudnia 2015 roku przeprowadzono modernizację na następujących stadionach: RKS Juvenia, WKS Wawel, KS Wanda, KS Borek, KS Wróblowianka oraz Stadion Miejski Hutnik Kraków. Niestety, ale na podstawie przeprowadzonych wizji lokalnych stwierdzamy, że na żadnym z powyższych obiektów sportowych nie przeprowadzono działań wyczerpujących znamiona modernizacji. Co więcej, w przypadku Juvenii sam ZIS przyznał, że przeprowadzono tam jedynie remont kotłowni, a nie modernizację. W przypadku WKS Wawel uzyskaliśmy informację, że ocieplono jedynie halę. Stadion Borek nie był remontowany od 10 lat. Stadion Hutnik również nie nosi znamion remontu. Na stadionie Wandy wymieniono jedynie część krzesełek na trybunach. W związku z powyższym stan realizacji obietnicy pozostawiamy na poziomie 0%.

 

  • REALIZACJA PROJEKTU NOWA HUTA PRZYSZŁOŚCI

Na podstawie ogólnodostępnej wiedzy oraz wizji lokalnej stwierdzamy, że projekt Nowa Huta Przyszłości nie został zrealizowany.

 

  • 40 TYS. NOWYCH MIEJSC PRACY W RAMACH PROJEKTU NOWA HUTA PRZYSZŁOŚCI

Na podstawie ogólnodostępnej wiedzy stwierdzamy, że w ramach realizacji Nowa Huta Przyszłości nie stworzono jak na razie żadnych miejsc pracy oprócz etatów urzędniczych (w spółce powołanej do realizacji projektu). W związku z tym stan realizacji obietnicy wynosi wciąż 0%

 

  • 250 MLN ZŁ NA WALKĘ ZE SMOGIEM

Z odpowiedzi Dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska Ewy Olszowskiej-Dej z dnia 23 lutego 2016 roku wynika, że w okresie od 1 lipca 2015 roku do 31 grudnia 2015 roku wydano na wymianę pieców 19,5 mln zł. Dodając do tego 2,5 mln zł wydane od 1 stycznia 2015 roku do 30 czerwca 2015 roku (1%) otrzymujemy 22 mln zł, a więc 8,8% kosztów całej obietnicy. O tyle właśnie przesuwamy suwak.