Mieszkanie Plus na Klinach- Kraków dla Mieszkańców apeluje o rozwiązanie problemów mieszkańców

Aktualności
09.02.2023

Krakowska inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus posiada szereg wad. Wzrastające czynsze, niejasne zapisy umowne czy zwlekanie z usuwaniem usterek mieszkań – to tylko niektóre problemy, z którymi muszą mierzyć się mieszkańcy. Na obecną sytuację reagują radni Krakowa Dla Mieszkańców. Złożyli oni projekt rezolucji, w której apelują do PFR Nieruchomości i władz państwowych o podjęcie działań celem poprawy sytuacji Krakowian korzystających z programu.

Radni klubu Kraków dla Mieszkańców złożyli do rady miasta projekt rezolucji, w której zwracają się do PFR Nieruchomości i najwyższych władz państwowych z apelem o rozwiązanie problemów mieszkańców krakowskiej inwestycji z programu Mieszkanie +. – Nie może być tak, że państwowy deweloper działa jak chciwy kamienicznik lub lichwiarz, który za pomocą kruczków prawnych i niejasnych zapisów żeruje na ludziach w trudnej sytuacji materialnej. Tym bardziej, że problem dotyczy m.in. rodzin wielodzietnych czy mających pod opieką osoby z niepełnosprawnościami – przekonuje Łukasz Gibała. – Dlatego uznaliśmy, że tu musi wkroczyć Rada Miasta Krakowa, że powinniśmy zainterweniować i stanąć po stronie tych poszkodowanych ludzi. Stąd właśnie nasz pomysł na złożenie projektu rezolucji, w której chcemy przywołać rząd do porządku– – tłumaczy radny.

Program od samego początku budził kontrowersje. Termin oddania do zamieszkania lokali przesuwał się w czasie. Początkowo mieszkańcy mieli zasiedlać je już w 2021 r. Po długo oczekiwanym wprowadzeniu mieszkańcy natrafili na szereg utrudnień: – Skala problemów związanych z realizacją programu Mieszkanie+ przerosła najczarniejsze wyobrażenia krakowian, którzy zdecydowali się skorzystać z rządowego programu. Horrendalne czynsze, bliskie rynkowym stawkom, brak opcji Dojścia Do Własności czy wreszcie liczne usterki i wady mieszkań i całych budynków sprawiły, że ludzie mają dość. Chcemy, by władza na poważnie i szybko zajęła się problemami ludzi, którzy zaufali zapewnieniom premiera, że rząd otoczy opieką rodziny. Tymczasem spółka do tego powołana zachowuje się jak nieudolny deweloper, który chce na nich zarobić, a nie pomóc – argumentuje Łukasz Maślona.

Sytuacja jest poważna, a mieszkańcy znaleźli się w bardzo trudnym położeniu. Radni w rezolucji wnioskują więc do PFR Nieruchomości oraz władz państwowych o podjęcie zdecydowanych działań: zabezpieczenia odpowiednich funduszy oraz wprowadzenia niezbędnych rozwiązań prawno-finansowych. Sprawa może mieć charakter ogólnopolski i dotyczyć także innych inwestycji w ramach programu.