Podwyżki. Niestety, ciąg dalszy nastąpił

Aktualności
12.12.2020

Pierwszą receptą Jacka Majchrowskiego na dziurę budżetową okazały się podwyżki dla mieszkańców. W ostatnim numerze pisaliśmy o podniesieniu opłat za śmieci, które stało się już wtedy faktem. Opisaliśmy też prezydenckie propozycje kolejnych wzrostów cen: w MPK i strefie płatnego parkowania. Dzisiaj możemy zamknąć temat sięgania w kryzysie do kieszeni mieszkańców, bo wszystkie decyzje już zapadły.

Bilety w górę

Temat podwyżek cen biletów MPK ciągnął się w radzie miasta jak telenowela. Ostateczne decyzje zapadły nocą z 18 na 19 listopada, kiedy głosami klubu prezydenckiego i Koalicji Obywatelskiej przyjęta została uchwała w tej sprawie. Zanim jednak do tego doszło, na początku sesji radni Krakowa dla Mieszkańców zawnioskowali, żeby punkt dotyczący podwyżek zdjąć z porządku obrad. Dlaczego? „Chodzi nam o to, aby mieszkańcy mogli się w konsultacjach wypowiedzieć na temat propozycji Urzędu Miasta Krakowa (…) tego typu zmiany powinny być szeroko konsultowane, przede wszystkim z mieszkańcami, których te zmiany dotyczą” – argumentował z mównicy Łukasz Maślona z KdM, zgłaszając wniosek w tej sprawie. Większość radnych była jednak innego zdania i wniosek przepadł.

Radnym udało się zablokować najbardziej radykalne zmiany: likwidację biletu miesięcznego na jedną linię i biletu 20-minutowego – co początkowo proponował Jacek Majchrowski. Bilet 20-minutowy miał wówczas zostać zastąpiony 10-minutowym. Korzystający obecnie z biletu na jedną linię musieliby kupować miesięczny bilet sieciowy, co – jak wyliczyliśmy w poprzednim numerze – oznaczałoby dla nich podwyżkę o aż 85%.

W strefie bez zmian

O podwyżkach w strefie płatnego parkowania również pisaliśmy w poprzednim numerze. Zgodnie z pierwszą propozycją Jacka Majchrowskiego te najbardziej radykalne miały dotyczyć mieszkańców strefy, korzystających z abonamentów. Dzisiejsze 10 zł miesięcznie miało się zamienić – w zależności od podstrefy – na 100 zł (strefa A) lub 80 zł (strefy B i C). Pobór opłaty za parkowanie miał się też rozszerzyć – o kolejne godziny i na niedziele. Pod naciskiem radnych prezydent całkowicie wycofał się z tych zmian – przynajmniej w tym roku. Łukasz Gibała, lider klubu Kraków dla Mieszkańców, zapowiada konsekwentny sprzeciw dla jakichkolwiek podwyżek również w przyszłym roku.

Najważniejsze zmiany w taryfie biletowej MPK (bilety okresowe dotyczą strefy I – miasto Kraków)

Artykuł pochodzi z najnowszego z naszego kwartalnika. Cały numer przeczytasz TUTAJ.