Jak pomóc pszczołom i ptakom podczas upałów?

Dobre praktyki
25.05.2023

Jak pomóc pszczołom i ptakom podczas upałów?

Upały idą wielkimi krokami, dlatego nie możemy zapomnieć o tych, którzy potrzebują nas w takich chwilach najbardziej! Jak każdy wie – zwierzęta kryją się wśród nas. Do perfekcji wyspecjalizowały się w funkcjonowaniu w naszym towarzystwie, ochoczo korzystają z dóbr jakie idą za tą koegzystencją i przede wszystkim niesamowicie dobrze wtapiają się w nasz miejski ekosystem. Niestety, nie każde zwierzęta są przystosowane do takiego trybu życia i nie każdy jest w stanie poradzić sobie samodzielnie w naszej miejskiej, betonowej dżungli. Wysokie drzewa są zastąpione wysokimi blokami, a tereny trawiaste pokrywane są kostką brukową lub asfaltem – tym samym dziko żyjące zwierzęta są wystawione na ryzyko przegrzania lub odwodnienia. Od bardzo długiego czasu jesteśmy świadkami jak miasta nieustannie się rozbudowują, a co za tym idzie – zmniejsza się ilość naturalnych zbiorników wodnych. Zwierzęta mają coraz mniej miejsc w których mogą się ochłodzić lub zaspokoić swoje pragnienie. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, z którego dowiecie się jak możecie pomóc pszczołom i ptakom podczas upałów.

Poidełko dla pszczół.
Niewątpliwym jest, że pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych stworzeń z jakim spotykamy się niemal każdego dnia. Są wyjątkowo pracowite, jak i również niezbędne do zachowania równowagi ekosystemu. Oprócz tworzenia przepysznego i pełnego wartości odżywczych miodu, zapylają one rośliny – ich brak obecności skutkowałby brakiem owocowania drzew i krzewów, ich wzrostu, a także rozmnażania się. Niestety, zmieniające się warunki klimatyczne, czy chociażby takie czynności jak stosowanie oprysków przez człowieka lub nieprzemyślana ingerencja w środowisko naturalne sprawiają, że pszczołom coraz bliżej jest do bycia zagrożonym gatunkiem.
Co ciekawe, pszczoły miodne potrzebują odpowiedniej wilgotności powietrza w ulu, zatem woda jest dla nich niezbędna – gdy powietrze jest zbyt suche, larwy przebywające w ulach wysychają i umierają, a w konsekwencji dorosłe osobniki pszczół przestają się mnożyć. Większość lotów jakie odbywają te owady są kierowane potrzebą wody i jej szukania, nie pokarmu.

“Co, jak, gdzie” – czyli jak zrobić i od czego zacząć?
Zanim przystąpisz do pracy zastanów się, jakie materiały już posiadasz i możesz je wykorzystać w tym celu. Kupowanie nowych części wcale nie musi być przymusem, możesz spróbować użyć tego, co już masz w domu lub przy sobie. W takim celu mogą się nadać np. podstawki pod kwiaty, stare i nieużywane już doniczki, kamyki znalezione na poboczu drogi lub patyki i kawałki drewna, a rośliny oraz ziemię możesz zapożyczyć z domowego ogródka.

1. Dokładnie wybierz miejsce gdzie chcesz ustawić poidełko.
Wybierz takie miejsce w ogrodzie, gdzie najdłużej świeci słońce – pszczoły potrzebują ciepłej wody! Pamiętaj również, aby poidełko było gdzieś, gdzie owady będą miały spokój do pracy w ciągu dnia, a Tobie nie będą one przeszkadzać w codziennych czynnościach. Jeśli zauważamy, że nie są one zbyt chętne do używania naszego poidełka, możemy je również nieco zachęcić, ustawiając je w miejscu, gdzie są kwiaty lub rośliny. To do nich będą głównie zmierzać, jednak gdy zauważą małą oazę stworzoną tylko dla nich – na pewno się przy niej zatrzymają!

2. Dobrze przemyślane poidło to klucz do sukcesu.
Musimy pamiętać, żeby w poidełku była zawsze woda. Czy wiąże się to z codziennym napełnianiem go? Otóż, nie! Zbiornik wody ma ułatwiać życie pszczołom, a od nas ma on wymagać minimum obsługi. Jeśli nie chcesz, wcale nie musisz używać tylko płaskich naczyń. Wręcz przeciwnie, im większe naczynie wybierzesz, tym więcej pszczół będzie mogło się u Ciebie zatrzymać. Należy jednak pamiętać, że większe naczynie to większe ryzyko utopienia się tych owadów, dlatego musimy dokładnie zadbać o wypełnienie go w odpowiedni sposób. Dobrym wyborem może okazać się spód od doniczek, jakiś talerz, wieko od koszyczka czy od słoika, niskie słoiki. Tak naprawdę może to być cokolwiek, co jest w miarę szerokie, płaskie i płytkie. Kiedy już zdecydujemy się na naczynie i zanim wypełnimy go wodą, pamiętajmy, że musimy go dobrze wcześniej umyć, aby pozbyć się wszelkich substancji, które mogą być niebezpieczne dla naszych małych przyjaciół!

3. Dekorujemy!
Keramzyt lub węgiel drzewny jest bardzo dobrym rozwiązaniem, kiedy decydujemy się na użycie głębokiego naczynia. Oba są pochodzenia naturalnego, ale również posiadają dwie wielkie zalety – nasiąkliwość, a także lekkość. To pozwala im unosić się na wodzie i nie musimy codziennie napełniać go wodą. Ich zdolność do gromadzenia wody sprawia, że pszczoły nie spijają wody bezpośrednio z tafli, a robią to z powierzchni któregoś z powyższych materiałów. Dobrym sposobem jest również użycie kamieni polnych – są one wskazane w każdym poidełku – które wielkością musimy dopasować do głębokości, którego użyliśmy, aby dać możliwość przylatującym tam owadom, aby na chwilę usiadły i odpoczęły po ciężkim dniu pracy bez zagrożenia, że mogą się w nim utopić. Ważne jest, żeby wystawały ponad powierzchnię!
Bardzo zachęcająco będzie wyglądać poidełko udekorowane nie tylko kamykami – równie dobrze sprawdzają się szyszki, kora czy mech, gałęzie. Jeśli nadal nasze poidełko będzie wydawać się niezbyt ciekawe dla pszczół, możemy przyozdobić je kolorowymi akcentami (np. wstążkami), które na pewno zwrócą ich uwagę!

4. Ciemny kolor i pamiętajmy – ciepła woda!
Jeśli chodzi o dobór naczynia (niezależnie czy płytkie czy głębokie), polecamy użyć czegoś co ma ciemny kolor i tym samym będzie przyciągało słońce. Pszczoły potrzebują ciepłej wody do funkcjonowania! Nie możemy również zapominać o tym, że przynajmniej raz na tydzień, maksymalnie dwa powinniśmy poidełko wyczyścić i wymyć, aby woda w nim była ciągle świeża. To dlatego odradzamy używania czegoś takiego jak świeżych liści czy trawy.

Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, nie ograniczajmy ilości poidełek do jednego! Możemy zrobić ich kilka, rozmieszczając je w ciekawych, różnorodnych miejscach w ogrodzie, aby zapewnić owadom nie tylko pełen komfort użytkowania, a także spokój. Pamiętajmy również, że z takiego cuda będą korzystać pszczoły, motyle, ważki czy nawet niewielkie ptaki! A jeśli już o nich mowa, również mamy kilka pomysłów na poidełko dla ptaków, którym upał równie mocno daje się we znaki.

Poidełko dla ptaków.
Ogrodowe poidełko dla ptaków może być nie tylko oazą dla naszych skrzydlatych przyjaciół i pomoże im przeżyć ciepłe, upalne dni, jest to także oryginalny i modny pomysł na zagospodarowanie przydomowego ogródka! Taka mała oaza może być żeliwna, metalowa, plastikowa, wysoka lub niska, wykonana ze starej doniczki lub jej podstawki. Podobnie jak w przypadku poidełek dla owadów, tutaj również możemy rozejrzeć się po przedmiotach jakie już mamy pod ręką – mogą być to kubki, garnki, miski, kosze na owoce i warzywa (dodatkowo zabezpieczone kawałkiem folii lub jakimś nieprzemakalnym tworzywem). Najważniejsza jest ostrożność – tak, aby przedmioty, które będziemy używać do wykonania poidełka nie były ostre lub w jakikolwiek sposób niebezpieczne dla ptaków.

1. Gdzie powinno znajdować się poidełko dla ptaków?
Na pewno sprawdzą się one na naszym balkonie, tarasie czy nawet pomiędzy drzewami na ulicy. Aby dobrze służyło ptakom, musi ono być umieszczone w ustronnym miejscu. W końcu wróble i gołębie mogą śmiało podchodzić do człowieka i wyjadać okruszki, które im rzucamy, niemniej jednak inne gatunki ptaków mogą być bardziej nieśmiałe i niezależnie jak duże pragnienie będą odczuwać, nic nie przekona ich do skorzystania z nowego źródła wody. Zatem jak zachęcić nawet te najbardziej skryte i nieśmiałe okazy? Przede wszystkim zapewnij im spokój! Dobrym miejscem dla postawienia lub zawieszenia poidełka jest narożnik lub kąt; może być to również odosobniony i rzadziej używany teren w naszym ogródku. Na pewno pomocne będą dla nas krzewy i drzewa, a także wszelkie wysokie rośliny, które nie tylko dają cień, ale stanowią też skuteczną ochronę przed deszczem i wiatrem!

2. Jak zaprojektować poidło dla ptaków, aby było trwałe i jednocześnie estetyczne?
Jeśli nie jesteś osobą, która dysponuje dużą przestrzenią i wystarczy Ci miejsca jedynie na jedno poidło – możesz je ozdobić na przeróżne sposoby! Pomalowanie starej donicy lub wiaderka w kolorowe wzory lub różnorodne kolory sprawi, że na pewno będzie wyglądało to atrakcyjniej.
Jeśli decydujemy się na użycie kartonu lub tektury, wiadomym jest, że będzie konieczna jego wymiana i to po niedługim czasie. Metal, żeliwna forma lub stare donice przetrwają ten okres o wiele dłużej, a na pewno będą prezentować się o wiele bardziej estetycznie niż położony w ogrodzie karton.

3. Dodajmy trochę życia!
Pamiętajmy, że owady nie rozróżniają dla kogo przeznaczone jest poidełko – dlatego warto zgodnie z naszymi wcześniejszymi uwagami, dodać kamienie również do poidełka dla ptaków – wszystko po to, aby owady się w nim nie potopiły i miały gdzie przysiąść. Dobrym sposobem jest również obsadzenie poidełka różnej wysokości roślinami lub zwyczajnie udekorowanie jego wnętrza i obrzeża kępami mchu. Mech magazynuje wilgoć, a to dodatkowy atut. Wszelkie dodatkowe przedmioty w postaci patyków, niewielkich konarów w pobliżu wody, gałęzi czy nawet odrobina piasku (w którym małe ptaki czyszczą swoje skrzydełka) na pewno dodadzą chociaż odrobinę życia nie tylko poidle, a także polepszą jego wygląd!