Robimy Tlen

Nasze działania
30.04.2016

Według rankingu MojaPolis i BIQdata, Kraków należy do najmniej zielonych miast w Polsce. Powierzchnia terenów zielonych stanowi tutaj tylko 9% całkowitej powierzchni miasta. W połączeniu z przyzwoleniem władz Krakowa na zabudowę korytarzy przewietrzania miasta, jakość powietrza w naszym mieście cały czas się pogarsza.

Dlatego postanowiliśmy rozdawać Krakowianom kwiatki, sadzonki krzewów oraz skrzydłokwiaty, które znalazły się na liście roślin, które najskuteczniej oczyszczają powietrze stworzonej przez NASA.

EDYCJA I

16 tysięcy sadzonek dla mieszkańców Krakowa – tyle kwiatów i drzewek (dokładnie tui i bratków) rozdaliśmy w kwietniu mieszkańcom Krakowa.  Dlaczego akurat 16 tysięcy? Właśnie tyle drzew wyciął w zeszłym roku prezydent Jacek Majchrowski. Skąd ten pomysł? Kraków dusi się od smogu, a my, mieszkańcy tego miasta, chcemy się cieszyć życiem. Tymczasem brakuje w nim zieleni, smog rośnie, zanieczyszczeń w powietrzu przybywa, a Jacek Majchrowski przyzwala na zabudowę korytarzy przewietrzania miasta. W Krakowie powstają kolejne osiedla bez miejsc parkingowych, placów zabaw, skwerów i odpowiednich dróg dojazdowych.

Nie chcemy żyć w betonowej dżungli, spędzać wolnego czasu w korkach i dusić się we własnym mieście. Naszym zamiarem było, aby te 16 tysięcy sadzonek ruszyło sumienia i wyobraźnię urzędników. Miała ona również wymiar praktyczny, bo dzięki mieszkańcom, którzy wzięli w niej udział, Kraków stał się bardziej zielony, a przez to po prostu ładniejszy. Jednocześnie była wyrazem sprzeciwu przeciwko betonowaniu naszego miasta.

EDYCJA II

30 maja 2017 roku zakończyła się druga edycja akcji „Robimy tlen!”, podczas której nasi wolontariusze rozdawali zdrowe upominki w różnych częściach miasta. Każdego dnia do rąk Krakowian trafiało 1000 sadzonek. Można już zobaczyć krótki, 70-sekundowy filmik dokumentujący akcję, który można obejrzeć TUTAJ.

– Postanowiliśmy rozdać Krakowianom sadzonki skrzydłokwiatu, ponieważ ta niepozorna roślina osiąga świetne wyniki w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Skutecznie pochłania nie tylko rakotwórczy benzen, który jest składnikiem smogu, ale także usuwa szereg innych toksyn – wylicza Łukasz Gibała, przewodniczący Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa.

EDYCJA III

W dniach 12-14 kwietnia 2018 roku Krakowianie w różnych częściach miasta mogli spotkać naszych wolontariuszy, którzy rozdawali zdrowe upominki. W ciągu trzech dni do rąk mieszkańców trafiła połowa z zaplanowanej puli 15 tysięcy sadzonek skrzydłokwiatu.

– Choć wygląda niepozornie, nasz mini-pogromca smogu jest roślinką niezwykle dobroczynną – tłumaczy Łukasz Gibała, lider Logicznej Alternatywy dla Krakowa. – Znalazł się na stworzonej przez ekspertów NASA liście roślin doniczkowych, które najlepiej oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji – podkreśla Gibała.

Druga część akcji jest planowana na maj – harmonogram będzie dostępny niebawem.

Akcja "Robimy Tlen" na rondzie Mogilskim